11 września Urząd Miasta Katowice ogłosił IX edycję konkursu „Lokal na kulturę”. Jest on adresowany do osób, które mają ciekawe pomysły na uruchomienie działalności kulturalnej, artystycznej bądź twórczej. Jego celem jest ułatwienie startu społecznym inicjatywom kulturalnym. Wsparcie magistratu polega na udostępnieniu lokali po preferencyjnych stawkach czynszu.

Dzięki programowi powstało m.in. Muzeum Historii Gitary oraz szereg miejsc spotkań i warsztatów służących aktywizacji lokalnych społeczności.

Centrum Muzyki Nad Rawą też działa dzięki „Lokalowi na kulturę”. Szkołą kieruje absolwentka Akademii Muzycznej, a kadrę stanowią najlepsi muzycy młodego pokolenia. – Centrum prowadzę już dwa lata. Dzięki konkursowi mogłam wystartować z własną inicjatywą, wcześniej uczyłam w innych, prywatnych szkołach muzycznych. Nie ukrywam, że budynek wymagał kapitalnego remontu, ale niewątpliwą zaletą było, że jest wolnostojący i nikomu nie będziemy przeszkadzać. Nie ma sąsiadów, dlatego próby muzyczne i zajęcia mogą trwać do późnych godzin. Niełatwo prowadzi się instytucje kulturalne, zwłaszcza bez dofinansowania, dlatego fajnie, że miasto daje pomoc w postaci preferencyjnych warunków najmu tychże lokali – mówi Joanna Dolata.

Fundacja Kultura Obrazu przy ul. Kordeckiego 2 prowadzi fotograficzne archiwum społeczne katowiczan, warsztaty oraz galerię. – Fundację założyliśmy w 2010 r.. Początkowo współpracowaliśmy z różnymi instytucjami, gdzie organizowaliśmy gościnne wystawy fotografii. Z czasem dostrzegliśmy potrzebę włączenia się w oddolny ruch inicjatyw miejskich, mający na celu tworzenie nowych miejsc na mapie miasta, w których kultura mogłaby się rozwijać z udziałem mieszkańców. A do tego niezbędna okazała się własna przestrzeń – biuro, galeria, przestrzeń warsztatowa. Z końcem 2015 r. wzięliśmy więc udział w konkursie. Udało się. Dziś na niespełna 40 m kw. przy ul. Kordeckiego 2 prowadzimy działalność wystawienniczą, archiwistyczną, edukacyjną. W końcu też mamy się gdzie spotkać – zdradza Ewelina Lasota z Fundacji Kultura Obrazu.

Oferty w konkursie można składać do 3 października br.
Lista lokali w ramach programu jest dostępna na stronie www.lokalnakulture.pl. Ogłoszenie znajduje się również na stronie www.katowice.eu/urzad-miasta w zakładce „Nieruchomości”.