Katowicki Spodek na koszulce? Czemu nie.

Prężnie rozwija się rynek z "regionalną" odzieżą i gadżetami. Widać to już na co dzień na ulicach Katowic. W kilku miejscach miasta działają sklepy, gdzie można zaopatrzyć się w "mydło z węgla" lub T-shirt ze Spodkiem. Sprzedaż odbywa się także przez Internet, z możliwością wysyłki. Co tam można nabyć? Niemal wszystko.

Koszulki i bluzy – od wyboru do koloru, zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Z najróżniejszymi grafikami i napisami. I tak znajdziemy t-shirty z drogową tabliczką z napisem Katowice, czy z nazwami katowickich osiedli (Tauzen, Tysiąclecie, Nikisz) lub z grafiką przedstawiającą Spodek, pomnik Powstańców Śląskich lub zdjęcie szybu jednej z byłych katowickich kopalń.

Jest też cała seria z hasłami typu: Górny Śląsk, Silesia, Oberschlesien, Gliwice. Dla miłośników gwary "hanysowe" koszulki, często z różnymi deklaracjami: „Godać niy ma gańba”, „Łod urodzynio dumno z pochodzenia”. Są i też takie z popularnymi śląskimi słówkami i przedstawiającymi je obrazkami, jak: koło, afa, moplik, familok, byfyj, heksa oraz z ciekawymi napisami: „Fajno szprycha”, „Bajzel w bani”, „Glaca to tyż friz”, „Sznita ze tustym”, „Dej pozor bydzie larmo”, „Jym żur – byda wielki”.

Sporą ofertę stanowią też ubrania związane z tematyką górniczą. Od tych ukazujących pyrlik i żelosko po te ze zdaniami: „Cera hajera”, „Szczyńść Boże – tak witomy się na grubie”, „Grubiorz”, „Prosto z gruby dupia”, „Richtich szwarny hajer”, „Ciżba we szoli”.

Skoro są ciuchy dla dorosłych, są i dla dzieci. „Chachor”, „Gryfny bajtel”, „Bajtel – robia larmo”, „Mody gizd”, czy „Jeżech mondry po mamuli” - to tylko niektóre za bogatej oferty.

W podobnym tonie utrzymane znaleźć można także skarpetki, czapki, szaliki, krawaty i muchy, taszki, breloki a nawet fartuchy kuchenne. Ale to nie wszystko! Warto wspomnieć jeszcze o przypinkach, naklejkach na samochód z napisem „Bajtel we aucie!”. Ba, kupić można nawet specjalne obudowy na smartfony, dedykowane dla gliwiczan i mieszkańców innych miast regionu, a nawet przedstawiające bryły węgla.

Szczególne wrażenie robi biżuteria – a jakże – wykonana z „czarnego złota”. Węglowe kolczyki, pierścionki, sygnety i spinki do mankietów.

Rzeczy, o których wspomnieliśmy w tekście, można kupić w tych sklepach:
http://gryfnie.com/

https://geszeft.co/

http://qdizajn.pl/

http://slonskidizajn.pl/