Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (KTBS) otwiera drugi z czterech zaplanowanych budynków Osiedla Różanego przy ulicy Sławka.

Podczas uroczystego otwarcia budynku prezydent Katowic Marcin Krupa wręczył czterem rodzinom klucze do mieszkań. Łącznie w budynku znajdują się 52 mieszkania, które już na początku stycznia tego roku znalazły swoich najemców. Kolejnych 110 lokali w ramach tej inwestycji powstanie w ciągu najbliższego roku. Cały kompleks „Osiedla Różanego” będzie wtedy obejmował łącznie 4 budynki mieszkalne, 2 place zabaw oraz parking dwupoziomowy na 203 miejsca postojowe. Osiedle prostą bryłą, kolorem elewacji oraz motywem roślinnym nawiązuje do fasady budynku poczty w katowickim Nikiszowcu. Stąd też nazwa osiedla: Różane. Nowoczesna architektura osiedla i funkcjonalne rozwiązania łączą się tutaj ze śląską tradycją. Projektantem osiedla był śp. Jan Pallado z Biura Projektów Architektonicznych. Koszt budowy bloku z parkingiem wyniósł 14 mln zł.

- Katowice przyciągają nowych mieszkańców wysoką jakością życia i atrakcyjnymi miejscami pracy. Uzupełnieniem tego musi być dobra oferta mieszkaniowa – powiedział podczas otwarcia Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Stawiamy na tworzenie zdywersyfikowanej oferty mieszkaniowej – atrakcyjnej dla rodzin, singli, osób zamożniejszych, a także tych, które dopiero są na dorobku. Z jednej strony aktywnie działają deweloperzy, którzy sprzedają mieszkania. Z drugiej strony podejmujemy wiele działań jako miasto. Budujemy mieszkania komunalne – przykładowo w tym roku powstanie 45 lokali przy ul. Obrońców Westerplatte. Zbudowanych zostanie także 1000 lokali w ramach programu Mieszkanie Plus. Dużą popularnością cieszy się konkurs „Mieszkanie za remont”, w ramach którego swoje lokale uzyskało ponad 200 najemców. Świetnym uzupełnieniem tej oferty są przekazywane dziś mieszkańcom lokale Katowickiego TBS. Chcemy, by te wszystkie działania stały się impulsem dla osób, które uczą się i pracują w Katowicach, aby tu także zamieszkały, założyły rodziny – dodał prezydent.

Nowi najemcy wprowadzą się do mieszkań na początku września. Blisko 70% lokali stanowią mieszkania trzypokojowe, a reszta to lokale dwu i jednopokojowe. Najemcy mieszkań parterowych mają do dyspozycji indywidualne ogródki przydomowe, pozostali balkony.

- Sukces Osiedla Różanego potwierdza słuszność przyjętej przez KTBS zasady indywidualnego traktowania klienta i stworzenia mu możliwości wyboru kolorystyki wykończenia i wyposażenia mieszkania. Nie zapominamy przy tym o stworzeniu przyjaznego otoczenia naszych budynków w zakresie zieleni, miejsc odpoczynku i zabawy. To wszystko wraz z profesjonalną i przyjazną obsługą klienta sprawia, że na długo przed otwarciem budynku mamy komplet klientów – mówił podczas otwarcia Janusz Olesiński, prezes KTBS. - Osiedle Różane jest doskonale zlokalizowane, zapewnia doskonałą komunikację, wysoki standard mieszkań oraz spokojną okolicę, przy jednoczesnej bliskości centrum miasta. Przy wyborze lokalizacji zadbano o to, by w pobliżu dostępna była ważna dla najemców infrastruktura: przedszkola, szkoły, sklepy, punkty handlowo-usługowe, gastronomiczne, przychodnie i obiekty sportowo-rekreacyjne. Plany realizacji na preferencyjnych warunkach, wynikających z nowego rządowego programu finansowania społecznego budownictwa czynszowego oznaczają dla przyszłych najemców możliwość wynajmu z partycypacją na poziomie 25% wartości mieszkania – podkreślał prezes Olesiński.

DZIAŁANIA KATOWICKIEGO TBS I ZASADY NAJMU
Obecnie KTBS posiada w swoich zasobach 2077 mieszkań, 32 lokale usługowe, 826 miejsc postojowych.

KTBS oferuje stały i stabilny wynajem nowych mieszkań w standardzie „pod klucz" – jako alternatywę dla oferty zakupu niewykończonych mieszkań od deweloperów lub mieszkań z rynku wtórnego, przeważnie do remontu. Mieszkania wynajmowane zgodnie z filozofią TBS to doskonałe rozwiązanie szczególnie dla młodych ludzi, którzy nie mogą lub nie chcą zaciągać długoletniego kredytu hipotecznego, a jednocześnie pragną mieszkać w nowych komfortowych mieszkaniach. Opłaty mieszkaniowe są co prawda nieco wyższe niż w zasobach komunalnych (przy czym standard wykończenia mieszkań i budynków jest również wyższy), ale za to znacznie niższe niż opłaty za wynajem mieszkań wolnorynkowych.

Aby wynająć mieszkanie w zasobach KTBS nie można posiadać tytułu prawnego do innego mieszkania w Katowicach. Osoby zainteresowane wynajmem mieszkania przed zawarciem umowy najmu są obowiązane do wpłaty tzw. partycypacji, stanowiącej nie więcej niż 30 proc. kosztów budowy. Środki te są zwracane najemcom po zakończeniu najmu w kwocie zrewaloryzowanej zgodnie z ustawą. Przy podpisywaniu umowy najmu, najemcy wnoszą jeszcze kaucję zabezpieczającą najem w wysokości 12 - krotności czynszu, która również jest zwracana i rewaloryzowana po zakończeniu najmu, o ile oczywiście nie występują wierzytelności względem wynajmującego.

Osoba/osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego winne wykazać się odpowiednimi dochodami. Dochód minimalny, zapewniający opłacanie czynszu, powinien przekraczać 6-krotnie wysokość czynszu. Czyli, jeżeli czynsz wynosi 500 zł, łączny dochód gospodarstwa domowego nie może być mniejszy niż 3 000 zł. W związku z tym, że mieszkania w zasobach KTBS są przeznaczone dla osób, których nie stać na zakup mieszkania na rynku, ustawodawca ograniczył również dochody maksymalne gospodarstwa domowego. Tak więc maksymalny dochód gospodarstwa dwuosobowego nie może przekroczyć 1,3 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w województwie śląskim o więcej niż 80 proc. (aktualnie 9289,03 zł).