Przeszkadzają Ci zmarszczki mimiczne? Pozbądź się ich podczas jednego zabiegu medycyny estetycznej. Skorzystaj z botoksu!

To jeden z najbardziej popularnych zabiegów prowadzonych w gabinetach medycyny estetycznej – botox, ponieważ to właśnie o nim mowa, jest najlepszą metodą likwidacji zmarszczek mimicznych.

Gdy również przeszkadzają Ci zmarszczki mimiczne, zabieg z wykorzystaniem botoksu będzie najlepszym rozwiązaniem. Co warto wiedzieć na jego temat?

 

W artykule poruszono następujące tematy:

 • Czym jest botox?
 • Na czym polega działanie toksyny botulinowej?
 • Jakie są wskazania do skorzystania z botoksu?
 • Jak przebiega zabieg wstrzyknięcia botoksu w gabinecie medycyny estetycznej?
 • Botox – przeciwwskazania
 • Gdzie można skorzystać z botoksu?

 

Czym jest botox?

Botox, określany również jako botoks w spolszczonej pisowni, to nazwa handlowa jadu kiełbasianego, inaczej toksyny botulinowej. Jest to substancja, która produkowana jest przez laseczki jadu kiełbasianego o nazwie Clostridium botulinum.

Substancja ta wykazuje silne działanie neurotoksyczne, a nawet może zabić człowieka. Badacze odkryli jednak, że w mniejszych stężeniach posiada ona działanie lecznicze. Aktualnie botox stosowany jest głównie w leczeniu chorób polegających na nadmiernych kurczach mięśni, ale największą popularność zyskał dzięki medycynie estetycznej.

 

Na czym polega działanie toksyny botulinowej?

Działanie toksyny botulinowej polega na trwałym związaniu się tej substancji z płytką nerwowo-mięśniową, co prowadzi do porażenia skurczu mięśnia. W rezultacie mięsień przestaje pracować prawidłowo.

Botox nie działa przy tym stale. Z czasem dochodzi do powrotu przekazywania impulsów pomiędzy nerwem a mięśniem, co jest wynikiem tworzenia się nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych.

W medycynie, w tym także w medycynie estetycznej stosuje się botox o wysokiej czystości, który wytwarzany jest w laboratoriach. Jest on podawany bezpośrednio do mięśnia, a tym samym umożliwia uzyskanie miejscowych, precyzyjnych efektów bez porażenia innych, okolicznych tkanek.

 

Jakie są wskazania do skorzystania z botoksu w gabinecie medycyny estetycznej?

Aktualnie toksyna botulinowa stosowana jest najczęściej w gabinetach medycyny estetycznej. Tam jej celem jest przede wszystkim usuwanie zmarszczek, a dokładnie zmarszczek mimicznych, na które działa ona najskuteczniej.

Ze względu na swoją specyfikę działania botoks powoduje zablokowanie ruchu mięśnia odpowiedzialnego za powstawanie zmarszczki mimicznej, a tym samym zmniejsza jej widoczność i powoduje wygładzenie i odmłodzenie rysów twarzy. Prawidłowo przeprowadzony zabieg nie powoduje jednocześnie pojawienia się „efektu maski”, czyli nie zaburza naturalnej mimiki twarzy.

 

Botox najczęściej stosowany jest na:

 • zmarszczki pionowe i poziome czoła, w tym na „lwią zmarszczkę”
 • zmarszczki wokół oczu, w tym na „kurze łapki”, zmarszczki w dolnej linii powiek
 • zmarszczki przy nosie – bruzdy nosowo-wargowe
 • zmarszczki przy ustach – zmarszczki palacza

 

W przypadku, gdy problemem jest także obniżenie jędrności skóry, można zastosować dodatkowo kwas hialuronowy, który działa jak naturalny wypełniacz, zapewniając jej odpowiednią sprężystość, elastyczność i nawilżenie.

Warto także wskazać, że botox stosowany jest także przez osoby o nadmiernej potliwości. Leczenie nadpotliwości pozwala na uzyskanie bardzo dobrych rezultatów. Wówczas dochodzi do zablokowania pracy gruczołów potowych, dlatego też pocenie się ulega znacznemu zmniejszeniu, pozwalając pacjentowi na uzyskanie większego komfortu życia.

 

Jak przebiega zabieg wstrzyknięcia botoksu?

Botox jest uznawany za zabieg nieskomplikowany i bezpieczny – medycyna estetyczna może dzięki niemu uzyskać naprawdę bardzo dobre efekty bez ryzyka dla pacjenta. To też powoduje, że jest on obecnie tak popularny i chętnie wybierany nie tylko przez kobiety, ale i przez mężczyzn.

Zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjenta. Pacjent bierze wówczas udział w krótkiej konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej.

Skóra przed zabiegiem jest dokładnie oczyszczana. Następnie specjalista wstrzykuje botoks w odpowiednie miejsca z wykorzystaniem strzykawki z bardzo cienką igłą. Sam zabieg nie powoduje pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości bólowych – pacjent może odczuwać wtedy tylko krótki dyskomfort.

Po zabiegu skóra może być lekko obrzęknięta i zaczerwieniona. Należy pamiętać wtedy o tym, aby nie schylać się, nie masować miejsca, w którym wstrzyknięto botox, a także nie opalać się i nie korzystać z sauny i basenu.

Pierwsze rezultaty wstrzyknięcia toksyny botulinowej są widoczne już po 3-4 dniach, ale pełny efekt należy zaczekać najczęściej do 7-14 dni. Zmarszczki pozostają niewidoczne przez okres około 6 miesięcy. Po tym czasie zabieg można wykonać kolejny raz.

 

Botox – przeciwwskazania:

 • ciąża i karmienie piersią
 • nadwrażliwość na składniki preparatu, w tym na albuminy
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, w tym między innymi choroby miastenia gravis, zespół Lamberta-Eatona
 • infekcje i uszkodzenia skóry w miejscu zabiegu
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • określone choroby autoimmunologiczne
 • przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca
 • stosowanie wybranych leków, w tym antybiotyków i leków przeciwzakrzepowych

 

Gdzie można skorzystać z botoksu?

Aktualnie botox jest zabiegiem bardzo popularnym i często prowadzonym. Gabinety medycyny estetycznej oferują go w praktycznie całym kraju, dlatego nie powinniśmy mieć trudności ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do jego wykonania.

Należy jednocześnie pamiętać o tym, że usuwanie zmarszczek z wykorzystaniem botoksu powinno odbywać się wyłącznie pod okiem doświadczonego lekarza medycyny estetycznej. Należy unikać ofert wykonania zabiegu poza gabinetami, ponieważ pojawia się wtedy wysokie ryzyko powikłań.

Do skorzystania ze swoich usług w ramach usuwania zmarszczek z użyciem botoksu zaprasza Klinika Magnuccy z Katowic. Zapraszamy serdecznie!