Jak podaje Polska Agencja Prasowa nowy banknot o nominale 500 złotych trafi do obiegu już 10 lutego. Na banknocie znajdzie się podobizna króla Jana III Sobieskiego.W czerwcu 2016 roku Narodowy Bank Polski po raz pierwszy pokazał nowy polski banknot o nominale 500 złotych i zapowiedział, że wejdzie on do obiegu w lutym 2017 r. Widnieje na nim podobizna Jana III Sobieskiego. Projekt banknotu wykonał Andrzej Heidrich, który od 50. lat tworzy projekty polskich banknotów. Jego dziełem są te o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł. 
Producentem banknotów na zlecenie NBP jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA. Banknot jest zabezpieczony specjalną nitką szerookienkową- to nowoczesne zabezpieczenie, które stosują kraje UE dla ochrony banknotów o wysokich nominałach, takich jak na przykład 500 euro.
Jak poinformował NBP, banknot 500 zł jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku i na rosnące koszty utrzymywania zapasu strategicznego banku centralnego. Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim z 29 sierpnia 1997 r., Narodowemu Bankowi Polskiemu przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pienię­żnych Rzeczypospolitej Polskiej. Znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP są banknoty i monety.