Magazyn dobrze dopasowany do potrzeb firmy, to jeden z podstawowych warunków jej sprawnego funkcjonowania. Dostawy będą realizowane na czas, a przestrzeń magazynowa w pełni wykorzystana. Podpowiadamy na co musisz zwrócić uwagę planując wynajęcie magazynu.

Magazyn dobrze dopasowany do potrzeb firmy, to jeden z podstawowych warunków jej sprawnego funkcjonowania. Dostawy będą realizowane na czas, a przestrzeń magazynowa w pełni wykorzystana. Podpowiadamy na co musisz zwrócić uwagę planując wynajęcie magazynu.

Czynniki, które musisz wziąć pod uwagę

Wynajęcie magazynu nie jest sprawą trudną, ponieważ boom na magazyny sprawił, że deweloperzy budują je we wszystkich większych miastach. Nie chodzi jednak o to, żeby wynająć pierwszy lepszy magazyn, ale żeby był skrojony zgodnie z potrzebami firmy. Nim zaczniesz szukać odpowiedniego magazynu powinieneś wziąć pod uwagę następujące elementy:

Sprecyzowanie wymagań znacznie zawęzi poszukiwania i zaoszczędzi dużo cennego czasu. Jeśli zupełnie nie orientujesz się w temacie możesz skorzystać z pomocy doradców logistycznych.

Lokalizacja magazynu

Usytuowanie magazynu to jeden z najważniejszych czynników. Źle wybrana lokalizacja może w przyszłości generować dodatkowe koszty, lub powodować zatory w dystrybucji. Wybór lokalizacji w dużej mierze zależy od przeznaczenia magazynu.

Magazyn handlowy powinien być usytuowany blisko na obrzeżach dużych miast, blisko autostrad lub tras szybkiego ruchu. Taka lokalizacja pozwala zaoszczędzić na kosztach paliwa, kierowcy nie będą musieli stać w korkach.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku magazynu produkcyjnego. W tym przypadku trzeba pogodzić dogodny dojazd z pominięciem centrum miast i bliską odległość od fabryki, by nie generować dodatkowych kosztów.

Powierzchnia magazynu

Powinna być dopasowana do rzeczywistych potrzeb, ale z uwzględnieniem pewnego zapasu. Magazyn wynajmujemy na kilka lat, więc warto uwzględnić większą powierzchnię biorąc pod uwagę dynamikę rozwoju firmy. Dzięki temu nie będzie konieczności wynajmowania drugiego magazynu. Trzeba jednak robić to ostrożnie, płacenie za niewykorzystaną powierzchnię generuje koszty funkcjonowania firmy.

Cena wynajmu

Oczywiście cena wynajmu liczona jest za metr kwadratowy i zależy od wielu czynników, takich jak podaż, standard magazynu, lokalizacja, infrastruktura. Cena za metr kwadratowy hali magazynowej liczona jest w euro. 

Wyposażenie

Najczęściej wynajmujesz pustą powierzchnię magazynu wraz z niewielkim pomieszczeniem biurowym. Ustawienie regałów, zakup wózków widłowych to dodatkowe koszty, z którymi musisz się liczyć.

Magazyn powinien mieć odpowiednią infrastrukturę, czyli poza siecią energetyczną, dostęp do stacjonarnej sieci telefonicznej, dostęp do internetu, monitoring wewnątrz magazynu i na zewnątrz oraz urządzenia alarmowe.

Specjalne wymagania

Jeśli potrzebujesz magazynu dla produktów, które muszą być przechowywane w specjalnych warunkach zapewniających odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza, to musisz liczyć się z dłuższymi poszukiwaniami i wyższą ceną wynajmu. Magazyn do przechowywania artykułów spożywczych i farmaceutyków musi mieć zapewnioną możliwość regulowania temperatury, artykuły papiernicze regulowania wilgotności. Magazyny do przechowywania produktów niebezpiecznych muszą być wyposażone w dodatkowe instalacje przeciwpożarowe.

Przeczytaj również: Czym jest magazyn dystrybucyjny

Uwzględniając wszystkie te czynniki będziesz miał pewność, że wybrany magazyn spełni wszystkie swoje zadania i nie będzie generował zbędnych kosztów.