Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na używane wózki widłowe, czerpiąc z tego wyboru duże korzyści. Dlaczego? Ponieważ jest to znaczna oszczędność, a efekt ten sam - sprzęt usprawnia funkcjonowanie przedsiębiorstwa i ułatwia codzienną pracę. Myślisz nad kupnem takiego pojazdu? Zobacz, dlaczego inwestycja w używany wózek się opłaca.

Niektórzy przedsiębiorcy, chcąc kupić wózek widłowy skupiają swoją uwagę jedynie na nowym sprzęcie, który przekracza ich budżet. Z góry odrzucają możliwość zakupu pojazdu używanego, ze względu na pewne mity, które jednak nie mają uzasadnienia. W ten sposób kupno wózka jest wciąż odkładane w czasie. Wystarczy odrobinę zgłębić temat używanych widlaków, aby przekonać się, że te obawy nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Wózki używane - popularne mity

Wózki używane - popularne mity

Sprzęt używany jest zepsuty lub ma ukryte wady - to chyba najczęstsza obawa dotycząca tego typu maszyn. Wiele osób myśli, że skoro ktoś chce się pozbyć wózka, to dlatego, że nie działa on prawidłowo. Najczęściej wcale tak nie jest. Powodów do sprzedaży może być wiele, od zamiany sprzętu na nowszy po zakończenie działalności firmy. Trzeba tu jednak podkreślić, że znaczenie ma miejsce, w którym kupujemy używany wózek. Dokonanie zakupu u sprawdzonego dealera (np. tutaj lub tutaj) na pewno będzie bezpiecznym wyborem i znajdziemy tam pojazdy dobrych marek, które charakteryzują się długowiecznością.

Wózek używany szybko się zepsuje - to również częsty argument, który podają przedsiębiorcy wzbraniający się przed nabyciem takiej maszyny. Jak już wspomniano wyżej, znaczenie ma przede wszystkim miejsce, w jakim dokonujemy zakupu. Decydując się na sprzęt od prywatnego sprzedawcy podejmujemy większe ryzyko i istnieje szansa, że nie spełni on naszych oczekiwań. Oczywiście nie jest to regułą i można znaleźć wielu uczciwych ogłoszeniodawców, jednak wybierając pojazdy dla firmy lepiej mieć 100% pewności, że kupujemy ze sprawdzonego źródła. Obawy przed szybkim zepsuciem się wózka widłowego są niepotrzebne, gdyż jest to wytrzymały sprzęt o solidnej konstrukcji, który cechuje się niską awaryjnością i z założenia ma służyć do ciężkiej pracy przez nawet kilkanaście lat.

Wielu przedsiębiorców boi się także, iż używany sprzęt będzie mniej bezpieczny. To również mit, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Wózki używane, tak samo jak nowe, podlegają przeglądom konserwacyjnym i technicznym, a także muszą posiadać odpowiednią dokumentację i Dziennik Konserwacji. Bezpieczeństwo prowadzenia takiego pojazdu zależy przede wszystkim od operatora, który musi posiadać stosowne uprawnienia wydane przez Urząd Dozoru Technicznego. Jeśli przedsiębiorca przy zakupie wózka zwróci uwagę na najważniejsze elementy związane z jego jakością, to taka maszyna pod względem bezpieczeństwa nie będzie się niczym różnić od nowego egzemplarza.

Zalety używanych wózków widłowych

Zalety używanych wózków widłowych

Pierwszą i najważniejszą zaletą jest oczywiście niska cena. Na zakup nowego wózka widłowego trzeba przeznaczyć kwotę rzędu 60-80 tys. zł, a jego używany odpowiednik można nabyć od 30 do nawet 50% taniej. Jest to ogromna oszczędność, a cena zależna jest oczywiście od takich czynników, jak model pojazdu, jego stan techniczny, wiek i długość eksploatacji. Należy wspomnieć, że zakup używanego wózka dobrej marki będzie na pewno lepszą decyzją, niż nabycie nowego nieoryginalnego pojazdu, który może okazać się bardziej awaryjny i dużo mniej wydajny. Ponadto wielu sprawdzonych dealerów oferuje także profesjonalny serwis (taki jak tu) i inne dodatkowe korzyści.

Używane wózki widłowe są także świetną opcją dla firm, w których taki sprzęt jeszcze nigdy nie był wykorzystywany, a przedsiębiorca nie ma pewności, czy to na pewno dobra inwestycja. Nawet, gdy okaże się, że firma równie dobrze może funkcjonować bez tego pojazdu, wydana kwota nie będzie duża. Przeważnie wózek okazuje się jednak świetnym zakupem, a w cenie nowego sprzętu możliwy jest zakup nawet dwóch używanych odpowiedników, które na co dzień będą stanowić nieocenioną pomoc dla pracowników firmy, co przełoży się na większą wydajność i zyski firmy. To inwestycja, która naprawdę się opłaca!

Kolejną zaletą jest możliwość zakupu widlaka o lepszych parametrach. Decydując się na nowy sprzęt nie mamy dużego wyboru, jeśli ogranicza nas mały budżet. Niska cena pojazdów używanych często pozwala na wybranie takiego modelu, którego zakup w przypadku nowego egzemplarza byłby niemożliwy właśnie ze względu na koszt.

Na co zwrócić uwagę, kupując używany wózek widłowy?

używany wózek widłowy

Decydując się na zakup należy przeprowadzić odpowiedni rekonesans, aby wybór był trafny, a pojazd służył nam przez długi czas. Przede wszystkim należy zastanowić się, do czego wózek będzie wykorzystywany. Czy potrzebne jest wsparcie w transporcie bliskim niewielkich przedmiotów na terenie zamkniętego magazynu? A może potrzebujemy sprzętu do zadań specjalnych, który poradzi sobie z przewozem ciężkich ładunków w trudnych warunkach pogodowych i na nierównym terenie? Odpowiedź na te pytania pomoże mniej więcej określić, jakiego typu pojazdu powinniśmy szukać. Więcej na temat dopasowania wózka widłowego do potrzeb firmy można przeczytać tutaj. Gdy te ustalenia mamy już za sobą, pora zająć się takimi aspektami, jak:

  • rok produkcji i długość eksploatacji pojazdu - te starsze maszyny są oczywiście tańsze, jednak nie będą dobrym wyborem, jeśli szukamy wózka, który posłuży firmie jeszcze przez bardzo długi czas. Trzeba także pamiętać, że wiek nie zawsze idzie w parze z dużym zużyciem. Nawet względnie nowy pojazd mógł być intensywnie użytkowany, co przekłada się na większy stopień jego zużycia;
  • parametry - maksymalny udźwig, wysokość podnoszenia i rodzaj napędu to najważniejsze cechy, które należy sprawdzić, ponieważ od nich zależy, czy dany sprzęt sprosta codziennym zadaniom i będzie spełniał nasze oczekiwania;
  • dokumenty - poznanie historii serwisowej pozwoli zebrać informacje na temat przebytych awarii i wymienianych komponentów;
  • dodatkowe wyposażenie - niektóre wózki mogą być wyposażone w klimatyzację lub dodatkowy osprzęt, co najczęściej wpływa na ich cenę;
  • gwarancja - w przypadku używanych wózków kupujący również może otrzymać gwarancję, i to nawet do 2 lat!

Ponadto należy pamiętać, iż każdy wózek używany w zakładzie pracy musi być obowiązkowo zarejestrowany w Urzędzie Dozoru Technicznego i jego wykorzystywanie bez rejestracji nie jest legalne. Pojazdy spełniające te normy rejestracyjne możesz znaleźć tu.

Podsumowanie

Wózek widłowy zdecydowanie wpływa na jakość i szybkość wykonywanej pracy, zatem stanowi nieodłączny element działalności wielu przedsiębiorstw. Kupno nowego sprzętu wiąże się jednak ze sporym wydatkiem i nie każdy przedsiębiorca może sobie na to pozwolić. Całe szczęście na rynku dostępne są również używane wózki widłowe, które wcale nie są gorsze od ich nowych odpowiedników i z pewnością będą doskonałym wyborem dla niejednej firmy!