Wynajem odpowiadającego idealnie naszym potrzebom magazynu to czasami długi i skomplikowany proces. Warto poświęcić na niego jak najwięcej czasu. Po pierwsze, dzięki temu można znaleźć coś faktycznie w pełni dostosowanego do wymagań naszej firmy, a po drugie – można pozostawić sobie więcej czasu na negocjacje, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie bardziej atrakcyjnej ceny wynajmu.

Wynajem magazynu – od czego należy zacząć?

W pierwszej kolejności – tak samo, jak przy każdej innej inwestycji – należy dokładnie zastanowić się i określić nasze potrzeby, oczekiwania i cele. Czym zajmuje się nasza firma i w jaki sposób magazyn będzie użytkowany? Jakiej wielkości przestrzeń będzie nam potrzebna? W co powinna być wyposażona hala magazynowa? To wszystko są pytania, bez odpowiedzi na które, nie uda nam się znaleźć dobrego magazynu dla siebie. Jeżeli na przykład prowadzona przez nas firma zajmuje się eksportem i importem towarów, to konieczna będzie przestrzeń niezbędna do ich wygodnego składowania, ale również konfekcjonowania. W dzisiejszych czasach najczęściej wykorzystuje się system składowania towarów na wysokich regałach. Niezbędne będą również odpowiednio zaprojektowane doki przeładunkowe, a także wygodne bramy wjazdowe z poziomu zero – zapewniające możliwości poruszania się między innymi wózków widłowych.

Z kolei, jeżeli nasza firma zajmuje się lekką produkcją, to bardzo ważne jest, czy magazyn może być do takich celów łatwo dostosowany. Wiele współcześnie projektowanych hal magazynowych projektowanych jest w taki sposób, że poszczególne moduły mogą być bardzo łatwo organizowane w celu dostosowania do wymagań najemców o zróżnicowanych potrzebach.

Znajdź magazyn do wynajęcia na Śląsku: https://www.katmagazyn.pl/ - Oferty w takich miastach jak Katowice czy Chorzów

Na co zwracać uwagę, wybierając magazyn do wynajęcia?

Istnieją pewne zasadnicze cechy, jakimi powinny charakteryzować się dziś wszystkie magazyny, których przeznaczeniem jest składowanie towarów i produkcja. Warto przede wszystkim skoncentrować się na halach, które spełniają wymagania, jakie stawia się przed klasą A, tego rodzaju obiektów. Co to oznacza? Magazyny tego rodzaju muszą mieć przede wszystkim odpowiednią wielkość. Minimalna wysokość składowania wynosi w nich 10 metrów, a minimalna głębokość 75 metrów. Taka wielkość hali wymusza najczęściej konstrukcję słupową o rozstawie zbliżonym do 12x24 m. Ważną kwestią jest również nośność posadzki, która nie powinna być mniejsza od 5T/mkw.

Hale takie wyposażone być muszą również w oświetlenie o natężeniu nie mniejszym niż 75 lux, a standardowo wyposaża się je w oświetlenie energooszczędne. Obowiązkowe są również skutecznie działające zabezpieczenia przeciwpożarowe i całodobowy monitoring. Znacznie mają także obecność parkingu i placu manewrowego dla samochodów TIR, dostępność dróg ekspresowych i autostrad, oraz brak zabudować mieszkalnych w pobliżu. Magazyny niespełniające tych wymagań zalicza się do klasy B. Mogą to być w dalszym ciągu przestrzenie bardzo wysokiej jakości i wszystko zależy od realnych potrzeb najemcy.

Trzeba również pamiętać, że wiele magazynów może charakteryzować się jeszcze dodatkowymi cechami. Najemcy często wybierają magazyny na ogrodzonej posesji z zapewnioną całodobową ochroną. Niektóre hale mogą mieć również zwiększoną nośność posadzki i wysokość składowania. Dla firm zajmujących się produkcją, czy przechowywaniem materiałów niebezpiecznych, albo o konkretnych potrzebach względem temperatury składowania istotne są również takie kwestie jak zwiększona odporność ogniowa i obecność, lub możliwość instalacji chłodni. Warto zwrócić uwagę również na możliwość organizacji przestrzeni biurowych i socjalnych.

Proces wynajęcia magazynu krok po kroku

Pierwszym krokiem – jak już wspomniano – jest dokładne określenie własnych potrzeb, pod względem tego, jak wyposażona ma być wynajmowana hala. Kolejnym, jest rozpoczęcie poszukiwań. Istnieje możliwość wynajęcia modułu magazynu albo całego budynku bezpośrednio od właściciela, ale w praktyce najłatwiejsze jest skorzystanie z baz ofert, jakimi dysponują pośrednicy. Poszukiwania warto zacząć odpowiednio wcześnie, tak by nie musieć wybierać nie do końca satysfakcjonującego wyjścia w ostatniej chwili. Wczesne rozpoczęcie poszukiwań magazynu do wynajęcia pozwala również na wydłużenie czasu negocjacji ceny wynajmu, co może znacznie obniżyć koszty. Najbardziej atrakcyjne lokalizacje wymagają często podpisania umowy najmu już w fazie budowy. Najczęściej okres wynajmu wynosi kilka lat, choć dostępne są również magazyny do wynajęcia krótkoterminowego.

Sprawdź oferty w Katowicach: https://www.axiimmo.com/magazyny/region-gorny-slask/katowice-miasto/

Lokalizacja ma znaczenie – dlaczego warto postawić na Górny Śląsk?

Jak pokazuje doświadczenie, nie każda lokalizacja magazynu jest tak samo dobra. Liczy się dostępność do ważnych szlaków komunikacyjnych krajowych i międzynarodowych, a także dużych węzłów komunikacyjnych. Nie bez znaczenia jest również bliskość specjalnych stref ekonomicznych, czy okręgów, w których skoncentrowany jest przemysł. Jednym z najlepszych pod tymi względami i najczęściej wybieranych regionów jest Górny Śląsk. Krzyżują się tu najważniejsze szlaki komunikacyjne kraju, biegnące ze wschodu na zachód i z północy na południe. W obrębie regionu siedziby swoje ma ogromna ilość forma zajmujących się importem i eksportem, transportem, lekką produkcją i ciężkim przemysłem, a więc liczba potencjalnych partnerów biznesowych jest bardzo zachęcająca. W ciągu ostatnich lat Górny Śląsk wyrósł na region o ogromnym znaczeniu gospodarczym, który zdobył sobie w pełni zasłużoną opinię, że warto tam inwestować.


Materiał zewnętrzny