Ruszyła szósta edycja Programu Młody Przedsiębiorca w Katowicach – inicjatywy skierowanej do właścicieli firm prowadzonych w formie jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek, którzy prowadzą biznes nie dłużej niż trzy lata i mają nie więcej niż 35 lat. W ramach tegorocznej odsłony odbędzie się 5 spotkań szkoleniowo-networkingowych w formie śniadań biznesowych oraz program mentoringowy z udziałem 6 doświadczonych praktyków biznesu. Współorganizatorem Programu, autorstwa Forum Młodych Przedsiębiorców Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, jest Miasto Katowice.

- Wspieranie lokalnych firm, w tym start-up’ów przez samorządy to jeden z podstawowych filarów, na których opiera się rozwój lokalnej przedsiębiorczości. Aby miasto rozwijało się w sposób zrównoważony, powinno być magnesem nie tylko dla dużych inwestycji, ale także dla mniejszych firm lokalnych, często rodzinnych, doceniając ich wkład w rozwój miasta i w tworzenie marek będących ikonami regionu. Ważne jest również budowanie przedsiębiorczych postaw wśród młodych ludzi oraz wspieranie ich rozwoju na wczesnym etapie kariery – podkreśla prezydent Marcin Krupa.

 

Nowy sezon spotkań szkoleniowo-networkingowych

Wymiana wiedzy, doświadczeń i kontaktów biznesowych to nieodzowne elementy Śniadań Młodych Przedsiębiorców. Głównym motywem przewodnim tegorocznych spotkań będzie rozwój firmy poprzez działania sprzedażowe. W ramach pięciu wydarzeń przewidzianych podczas tej odsłony Programu wiedzą podzielą się zaproszeni przedsiębiorcy, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach. Wszystkie odbędą się w kawiarni Spencer Bistro&Cafe na dachu Filharmonii Śląskiej przy ul. Sokolskiej w Katowicach. Inauguracyjnemu Śniadaniu towarzyszyło wystąpienie Przemka Grzywy, współzałożyciela revolve.pro, który opowiedział o ewolucji sprzedaży na przykładzie niedawnych zmian w swojej firmie. Kolejne Śniadania planowane są na 15 i 31 października oraz 14 i 28 listopada.

 

Sześciu Mentorów wesprze Młodych Przedsiębiorców

Od początku powstania inicjatywy celem tej części Programu jest rozwój młodych biznesowych talentów i ich projektów poprzez wsparcie przez doświadczonych przedsiębiorców. W tym roku w gronie mentorów znaleźli się: Agata Hagno, prezes zarządu DPM Sp. z o.o., Rafael Moucka, inwestor startupowy i przedsiębiorca, Grzegorz Kurzyp, general manager QL Max, Mateusz Pycia, założyciel Globkurier.pl, Anna Morawska, założycielka B. LovesPlates oraz Jacek Uroda, właściciel JACO.PRO.

 

Do bezpłatnego udziału zaproszeni są Młodzi Przedsiębiorcy, którzy mają zarejestrowane firmy               w Katowicach bądź w inny sposób prowadzą fizycznie działalność gospodarczą na terenie tego miasta (np. mają sklep, show room, czy też pakiet w coworkingu). Każda osoba poddana mentoringowi odbędzie 4 spotkania, podczas których z wybranym mentorem będzie pracować nad uzgodnionymi tematami. Zagadnienia, wokół których jest budowany mentoring w Programie Młody Przedsiębiorca w Katowicach obejmują: tworzenie zespołu, rozwój produktu, skalowanie biznesu, działania sprzedażowe, czy budowanie marki. Rekrutacja trwa do 13 października br. za pośrednictwem strony mlodyprzedsiebiorca.org.

 

- Organizujemy program dla Młodych Przedsiębiorców 6. rok z rzędu. W dotychczasowych edycjach wzięło już udział ponad 1100 młodych przedsiębiorców. W tym roku stawiamy na networking biznesowy, przekazywanie wiedzy oraz mentoring. Młodzi Przedsiębiorcy działają zarówno w sektorach tradycyjnych, jak i tych nowoczesnych, czy technologicznych. Natomiast podstawą przetrwania każdej firmy są przychody z obsługi klientów. Sprzedaż jest kluczowa w rozwoju każdego biznesu i dlatego w tym roku postanowiliśmy skoncentrować się – w szczególności podczas Śniadań Młodych Przedsiębiorców - nad zaproszeniem właścicieli/twórców/osób zarządzających firmami do podzielenia się swoimi doświadczeniami w zakresie budowania sprzedaży i kształtowania procesów pro-sprzedażowych – zauważa Janusz Dramski, I. wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach i współtwórca Programu.

 

Szczegóły dotyczące Programu oraz zapisy znajdują się na stronie http://mlodyprzedsiebiorca.org/oraz na fanpage’u na Facebooku (facebook.com/przedsiebiorcy). Współorganizatorem Programu jest Miasto Katowice. Mecenasem Programu jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, a jego Patronami są: Europejska Konfederacja Młodych Przedsiębiorców YES for Europe z siedzibą w Brukseli i Business Link Katowice powered by AIP.

 

 

O PROGRAMIE

Program Młody Przedsiębiorca jest to projektem skierowanym do Młodych Przedsiębiorców do 35. roku życia i prowadzących firmę nie dłużej niż trzy lata. Założeniem Programu jest współpraca środowisk gospodarczych z administracją samorządową na rzecz ludzi młodych i sektora MŚP, ze szczególnym uwzględnieniem Młodych Przedsiębiorców. Głównym celem jest dążenie do rozwoju kompetencji przedstawicieli młodego biznesu i integracji tego środowiska w celu ułatwienia przetrwania pierwszych lat prowadzenia własnego biznesu. Od 2014 roku odbyły się już pięć odsłon tej inicjatywy w Katowicach oraz dwie w Dąbrowie Górniczej.

 

O ORGANIZATORZE:

Forum Młodych Przedsiębiorców Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach jest komisją Rady Izby, która koncentruje się na dążeniu do rozwoju kompetencji Młodych Przedsiębiorców i integracji tego środowiska  w celu ułatwienia przetrwania pierwszych lat prowadzenia własnego biznesu. FMP jest organizatorem programu Młody Przedsiębiorca oraz innych inicjatyw skierowanych do tej grupy, jak np. Young Entrepreneurs &Startups Summits podczas Europejskich Kongresów MŚP w Katowicach. Swoje działania kieruje także do osób planujących założenie firmy w niedalekiej przyszłości.

Od 2014 roku stanowi wyłączną organizację reprezentującą młodych przedsiębiorców z Polski w EuropeanConfederation of Young Entrepreneurs (YES for Europe) z siedzibą w Brukseli. Przygotowuje polską delegację przedsiębiorców na europejskie szczyty młodych przedsiębiorców EYEC organizowane w różnych krajach Unii Europejskiej dwa razy w roku, a także od 2015 roku ma swoich przedstawicieli w unijnej delegacji na globalne szczyty młodych przedsiębiorców G20 YEA Summits (Stambuł 2015, Pekin 2016, Berlin 2017, Buenos Aires 2018, Fukuoka 2019).