Jeszcze nigdy dane Głównego Urzędu Statystycznego nie wskazywały tak wysokiej średniej płacy, jak w tym roku. Przeciętne wynagrodzenie w średnich i dużych firmach, zatrudniających co najmniej 10 osób, wyniosło w grudniu 5274,95 zł brutto. Ile wynosi kwota netto?

Rekord przeciętnego wynagrodzenia w Polsce

5274,95 zł brutto to około 3745 zł „na czysto”, co daje nowy rekord. W poprzednim roku średnie wynagrodzenie nie przekroczyło kwoty 5000 zł brutto. Jest to znaczna podwyżka, która w skali roku wyniosła 6,1%. Mimo wszystko, według prognoz ekonomistów,  nie jest to dość wysoki wzrost. Szacowali oni podwyżkę nawet o 8.2%. Chociaż są różne opinie na ten temat, jeszcze 4 lata temu średnia płaca wynosiła poniżej 4 tys. zł.

Powyższe dane dotyczą pracowników, którzy zatrudnieni się w średnich i dużych firmach. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku przeciętnego Kowalskiego, który pracuje w małym przedsiębiorstwie lub prowadzi działalność gospodarczą. W tym przypadku średnie zarobki są zdecydowanie niższe.

Płace rosną, a wraz z nimi liczba pracowników. W grudniu w sektorze przedsiębiorstw pracę miało o 2,8% więcej osób niż rok wcześniej. Mowa dokładnie o 6 mln 232,7 tys. pracowników.

Aktualne statystyki przeciętnego wynagrodzenia

Dlaczego w grudniu statystyki są tak korzystne? Głównie z powodu świątecznego okresu, który wiąże się z większymi premiami, dodatkowymi bonusami, które mają wpływ na ich zawyżenie. W kwietniu sprawa wygląda już inaczej. 5 186,12 zł – tyle wyniosło przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze większych przedsiębiorstw. Daje to około 3 680 zł netto.

"Dynamikę wzrostu w ujęciu rocznym należy ocenić jako bardzo wysoką, gdyż była szybsza niż w I kw. 2018 r. o prawie 1 p.p. i znacznie wyższa niż w latach wcześniejszych" - napisało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, komentując dane GUS.