Amerykański fundusz CVC Capital Partners czeka tylko na zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie sieci sklepów Żabka. Chce wprowadzić do niej więcej zdrowej, gotowej żywności oraz zmienić jej logo. Strategię dla tej największej w Polsce sieci typu convenience ma już przygotowaną. CVC zamierza wzbogacić dotychczasową politykę zarządu Żabki wiedzą o światowych trendach. Będzie się przy tym wzorował na 7-Eleven, największej sieci handlu detalicznego na świecie.

Jest to strategia, która dokładnie wpisuje się w zmiany oczekiwań i zachowań polskich konsumentów. W scenariuszu bazowym nie zakładamy akwizycji mniejszych podmiotów. Nie przewidujemy też partnerstwa strategicznego z istotnymi graczami - powiedział Krzysztof Krawczyk, zarządzający CVC w Polsce. Mowa tu o Eurocash, który przez wiele miesięcy deklarował chęć zakupu Żabki, a jego menedżerowie byli prawie pewni sukcesu. Ale Mid Europa Partners nie zgodził się na to, żeby spółka Luisa Amarala wzięła udział w tym procesie. Na początku roku Eurocash rozmawiał z bankami na temat ewentualnego pozyskania 2 mld zł finansowania, co zostało potraktowane, jako przygotowanie do rozmów o wejściu do konsorcjum z funduszem kupującym Żabkę, ale nic z tego nie wyszło.

W Żabce już pod koniec tego roku wiele się zmieni. Teraz spółka testuje w wybranych sklepach nowe logo - już bez żabki. Chcemy nie tylko zmienić wizerunek Żabki, ale również jej wnętrze. Będziemy oferowali więcej gotowych, zdrowych, posiłków. Będą to kanapki, sałatki czy zdrowe desery. Będą też potrawy bardziej egzotyczne, inspirowane kuchniami całego świata, przekąski z nasionami chia czy japońskie onigiri. Chcemy, żeby nasza oferta zaspokoiła potrzeby zapracowanego i zabieganego konsumenta - wyjaśnił Krzysztof Krawczyk.

CVC zapłacił za Żabkę 1-1,1 mld euro. To trochę mniej, niż chciał Mid Europa Partners, ale wycena  i tak jest dość ambitna i zakłada rozwój sieci we wszystkich obszarach, ale szczegóły tego planu zostaną zaprezentowane dopiero po zakończeniu transakcji. Fundusz rozwinie spółkę, by za kilka lat sprzedać ją z zyskiem. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem sprzedaży Żabki jest to, że za kilka lat zadebiutuje ona na giełdzie, ale oczywiście nie można wykluczyć innych opcji - dodał Krzysztof Krawczyk.

Fundusz CVC w Polsce jest znany z inwestycji w PKP Energetyka. Nie podoba się on wielu politykom PiS. PKP w ubiegłym roku złożyły pozew o unieważnienie prywatyzacji PKP Energetyka. Sprawa jeszcze się nie zakończyła, co z pewnością nie ułatwiło komitetowi inwestycyjnemu amerykańskiego funduszu podjęcie decyzji o kolejnej inwestycji. Uważamy, że decyzja w sprawie Żabki dowodzi, jak bardzo wierzymy w polską gospodarkę i jak jesteśmy zorientowani na polski rynek - mówi Krzysztof Krawczyk. CVC wkrótce jeszcze bardziej umocni się na polskim rynku dzięki akwizycji Aliplastu, lidera stolarki aluminiowej w Polsce. Aliplast jest częścią międzynarodowej grupy Corialis, którą CVC kupuje od funduszu Advent International.