Popularne sklepy Żabka można będzie otwierać we wszystkie niedziele, gdyż są one również placówkami pocztowymi, które współpracują z Pocztą Polską oraz firmą kurierską DHL. Centrala spółki przekazuje franczyzobiorcom oznaczenia do sklepów plakietki z napisem „Placówka pocztowa”.

Obowiązująca od marca ustawa o ograniczeniu handlu zezwala, aby w tym roku sklepy były czynne tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Ale w przepisach jest wiele wyjątków. We wszystkie niedzielę mogą być otwarte sklepy, w których klientów obsługują ich właściciele lub członkowie ich rodzin. Mogą też być czynne m.in. sklepy na lotniskach i dworcach, jeśli oferują obsługę pasażerów, a także stacje paliwowe, sklepy z pamiątkami, prasą, biletami, tytoniem i kuponami gier losowych i zakładów bukmacherskich oraz placówki pocztowe.

Z tego ostatniego chce skorzystać Żabka Polska, która w listopadzie ubiegłego roku nawiązała współpracę z Pocztą Polską i firmą kurierską DHL, w ramach której w sklepach Żabka i Freshmarket można odbierać przesyłki kurierskie.

- Żabka Polska podejmuje działania wspierające franczyzobiorców w wykorzystaniu możliwości stworzonych przez ustawodawcę - komentuje biuro prasowe firmy w oświadczeniu. - Status placówki pocztowej sklepów Żabka wynika z umów zawartych z operatorem pocztowym i funkcjonuje w sieci od 2012 roku, a obecny status wynika bezpośrednio z poszerzonej umowy zawartej z operatorem pocztowym w 2015 roku - dodaje.

Jacek Kotarbiński, ekonomista i ekspert do spraw marketingu powiedział, że przykład sieci sklepów Żabka pokazuje, że Polacy są mistrzami w omijaniu wszelkich ograniczeń. - To wręcz tradycja narodowa od setek lat. Nie dziwię, że sklepy próbują znaleźć sposób na ominięcie zakazu handlu w niedzielę. Jest to sprytny ruch, na swój sposób czuć w nim ducha Stanisława Barei. Zadaniem ustawodawcy jest tworzenie przepisów jasnych i klarownych. Praca w niedzielę przez franczyzobiorcow będzie zawsze rodziła kontrowersje, jedni będą za, inni przeciw. To normalne. Moim zdaniem to kwestia wyboru i decyzji, czy ktoś chce pracować w dni wolne i na jakich warunkach - podkreśla.
Jego zdaniem właściciele sklepów będą szukali różnych sposobów przynajmniej do czasu doprecyzowania prawa czy wyjątków pod tym względem. - Ale w Polsce to dość typowe zjawisko. Handel w niedzielę nadal budzi wiele kontrowersji, ze względu na różne modele prawne stosowane w krajach UE. Trudno ten problem jednoznacznie rozwiązać, bo punkt widzenia pracownika i właściciela sklepu może być pod tym względem diametralnie różny - komentuje ekspert.

Biedronka i Lidl od początku obowiązywania nowych przepisów zachęcają do zakupów w soboty. Lidl na początku marca wystartował z promocją „Tania sobota”. Wprowadza zniżki cenowe w soboty przed niedzielami z zakazem handlu. Natomiast Biedronka w wizerunkowych reklamach podkreślała, że jest przygotowana na obsłużenie w sobotę znacznie więcej klientów i to bez potrzeby stania w długich kolejkach do kas. Jednocześnie wydłużono o godzinę czas otwarcia tych sklepów w piątki i soboty.

Zgodnie z ustawą w przyszłym roku handlowa będzie tylko jedna niedziela w każdym miesiącu. Natomiast od początku 2020 roku zakaz handlu będzie obowiązywał we wszystkie niedziele.