Rząd pracuje nad nowym projektem ustawy, który zakłada mniejsze składki dla przedsiębiorców. Ma to na celu wsparcie tzw. patriotyzmu ekonomicznego.

Zdaniem rządu zbyt wysokie składki skutecznie odstraszają nowych przedsiębiorców przed założeniem firmy i powodują zmniejszenie liczby legalnych miejsc pracy w kraju. Przedsiębiorca, który co miesiąc musi odprowadzić do ZUSu 1200 zł przy niewiele większym wpływie, woli po prostu nie zarejestrować swojej działalności. Nowy projekt ustawy zakłada, że przy przychodach z działalności gospodarczej do 5 tysięcy złotych na miesiąc, składki ZUS będą o wiele niższe niż dotychczas.

Według nowego projektu jeśli firma zarobi w przeciągu miesiąca 1000 zł to składka wyniesie ok. 200 zł, przy 3000 zł będzie musiał zapłacić ok. 700 zł, a jeżeli jego wpływy wyniosą 5000 zł składka będzie taka sama jak dotychczas - czyli 1200 zł. Co ważne z nowych rozwiązań będą mogli skorzystać również firmy już działające, a koszty wprowadzenia nowych przepisów według rządu nie obciążą budżetu państwa.

Nowy projekt o nazwie ,,Małe przychody - mały ZUS” będzie przedstawiony jeszcze w tym kwartale przez Ministerstwo Rozwoju. Od września 2017 roku nie będzie również konieczne rejestrowanie działalności, jeśli przychód nie przekroczy 1000 zł, a nowo powstające firmy będą przez 6 miesięcy zwolnione z opłat.