Sklejka to wielowarstwowy materiał budowlany wykonany z przyjaznego dla środowiska surowca – drewna. Mianowicie płyta sklejka jest wykonana z forniru drewnianego. Taki fornir uzyskuje się poprzez łuszczenie drewna. W tym przypadku kłoda jest najpierw parzona, a następnie wysyłana do specjalnej maszyny, przeznaczonej do obierania. Następnie uformowany fornir jest prostowany, poddawany specjalnej obróbce i wysyłany do suszarni. Potem wysuszony fornir poddawany jest procesowi prasowania, po czym jest sklejany różnymi klejami.


Ze względu na wielowarstwową strukturę, sklejka ma zwiększone wskaźniki jakości. W tym przypadku grubość i masa materiału są niewielkie. Dla porównania wytrzymałość arkusza sklejki o określonej grubości jest kilkakrotnie większa niż materiału z litego drewna. Wynika to z faktu, że fornir jest klejony tak, że włókna każdej warstwy są do siebie prostopadłe. Dlatego wytrzymałość produktów ze sklejki jest znacznie wyższa.

Sklejka składa się najmniej z 3 warstw. Jeśli ona ma więcej warstw, najczęściej jest to liczba nieparzysta. Dzięki kilku dodatkowym warstwom wytrzymałość, a tym samym jakość materiału wzrasta. Jednak to nieznacznie zwiększa grubość płyty sklejkowej i jej wagę.


Rodzaje sklejki

Sklejkę klasyfikuje się ze względu na gatunek, materiał użyty jako surowiec oraz impregnację, czyli klej użyty do klejenia materiału.

  • Najlepszą opcją jest materiał budowlany ze sklejki klasy E. Na ​​powierzchni takiej płyty nie ma niedoskonałości, które zwykle powstają z powodu niskiej jakości surowców.

  • Sklejka pierwszego gatunku może mieć drobne wady lub drobne pęknięcia, ale w tym przypadku długość takich odcinków powinna mieścić się w granicach dwóch centymetrów.

  • Druga klasa jest przypisana do materiału, który ma pewne smugi kleju lub inne wtrącenia. W takim przypadku objętość takich wad nie powinna przekraczać 2% całej powierzchni materiału. Długość pęknięć lub smug powinna wynosić około 18-20 cm.

  • Trzecia klasa charakteryzuje się obecnością czarnych kropek, których średnica nie przekracza 0,5 cm, a liczba takich defektów powinna mieścić się w granicach 10, biorąc pod uwagę metr kwadratowy płyty sklejkowej.

  • Czwarta klasa jest najniższej jakości. W takim przypadku dozwolone są uszkodzenia krawędzi arkusza, wypadające sęki itp. Ten materiał budowlany jest najczęściej używany do ciężkich prac.


Sklepy budowlane oferują wszystkie rodzaje sklejek. Tak że każdy konsument może wybrać odpowiednią dla siebie płytę, dopasowaną do wszystkich potrzeb oraz preferencji.