Niedawno minął pierwszy dzień września - niezmiernie ważna data dla wszystkich polskich uczniów ;) Wakacje, jak co roku, skończyły się zbyt wcześnie. Wciąż jeszcze w letnich nastrojach, z piękną opalenizną, wypoczęci i zrelaksowani powrócili do szkolnych ławek i obowiązków. Jednak ten dzień nie dla wszystkich oznacza powrót do szkoły, akademię i eleganckie stroje... Kiedy i jak początek roku szkolnego obchodzony jest w innych zakątkach świata?

Niemieccy uczniowie mają jedynie 6 tygodni wakacji. "Odbijają" je sobie w trakcie 2 tygodniowych ferii jesiennych. U naszych zachodnich sąsiadów pierwszy dzień szkoły wypada pomiędzy ostatnim tygodniem sierpnia, a ostatnim tygodniem września, w zależności od zamieszkałego landu (regionu). Aby ten dzień stał się weselszym, najmłodsi przychodzą do szkoły z ogromnym rożkiem wypełnionym słodyczami, który nazywają Schultüte. Podobny zwyczaj panuje u nas tylko w niektórych regionach.
Ciekawostką jest, że w Niemczech na egzaminie walczy się o... jedynkę. To najlepsza ocena jaką można zdobyć, tymczasem 'szóstka' - najgorsza.

W Brazylii początek roku rozpoczyna się nie we wrześniu, a w lutym lub marcu (w zależności od tego, kiedy w danym roku wypada karnawał). Uczniowie kończą rok szkolny w grudniu, kiedy zaczyna się brazylijskie lato, a semestry dzielą dwutygodniowe ferie zimowe w lipcu. Podczas rozpoczęcia roku panuje zwykle luźna, nieoficjalna atmosfera, a wszyscy zjawiają się na akademii w... japonkach

fot. Leticia Rodriguez
Powitanie studentów na brazylijskiej uczelni (Pontificia universidade catolica, São Paulo)

W Turcji uczniowie zaczynają naukę w połowie września, zawsze w poniedziałek. We wszystkich szkołach i przez cały rok obowiązuje uczniów elegancki mundurek (każda szkoła ma swój własny), który ubierają również podczas ważnych wydarzeń, świąt czy akademii. Ich wakacje przypadają na te same miesiące - lipiec oraz sierpień.

Co na to Francja? Francuzi chodzą do szkoły 6 dni w tygodniu, nawet w soboty! W zamian za to w trakcie roku mają aż 17 tygodni wolnego od zajęć. La vie est belle...

W czasie, kiedy my obchodzimy prima aprilis, japońscy uczniowie obchodzą pierwszy dzień szkoły. Wakacje trwają tylko 1,5 miesiąca, z początkiem września rozpoczyna się druga połowa roku szkolnego.
Co dla nas może być zaskoczeniem - w Japonii szkoły przewidują lekcję gospodarstwa domowego. Ponadto, uczniowie od najmłodszych lat uczeni są dyscypliny i to oni są odpowiedzialni za utrzymywanie porządku w murach szkoly.

"Los niños son la esperanza del mundo, su sonrisa es lo mas importante" - to znane powiedzenie ma ogromnie znaczenie dla Kubańczyków. "Dzieci są nadzieją świata, ich uśmiech jest najważniejszy" - idealnie pokazuje ich nastawienie do najmłodszych. Rodzice są zawsze obecni podczas pierwszego dnia szkoły swoich pociech (hiszp. matutina). Jak na latynosów przystało, hucznie świętują rozpoczęcie szkoły, towarzyszą temu wydarzeniu tańce, śpiew, wspólna zabawa. Niestety, beztroska nie trwa długo, gdyż tego samego dnia, niedługo po akademii rozpoczynają się pierwsze zajęcia.

fot. Sergio Ibañez

Martyna Mol
https://buenasuertepl.blogspot.com/