Ananas to popularny w Polsce egzotyczny owoc. Jego dostępność jest bardzo duża, a z uwagi na wysokie walory smakowe jest chętnie kupowany, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Naturalna słodycz oraz wysoka zawartość witamin i minerałów sprawiają, że warto po niego sięgać w wielu sytuacjach. Co można przygotować z ananas? Wskazówki na ten temat prezentujemy poniżej.

Ananas jako alternatywa dla słodyczy

Chyba każdego z nas od czasu do czasu nachodzi ochota na coś słodkiego. Jednak zamiast sięgać po fabryczne cukierki, ciastka lub drożdżówki lepiej jest zastąpić je czymś naturalnym. Do tego właśnie nadaje się ananas. Ten świeżo skrojony owoc smakuje wybornie. Jest soczysty i słodki, idealnie zastępuje zatem słodycze. Ananas może być bezpieczną i zdrową przekąską, dodatkiem do deserów, jogurtów i innych potraw. Spożywany na świeżo, tuż po rozkrojeniu zachowuje najwięcej wartości odżywczych, ważnych dla naszego organizmu.

Sok z ananasa

Zdarzało ci się kupować ananasa w puszcze? Na pewno tak. Wewnątrz oprócz krążków owoców znajdowała się zalewa. Smaczna i bardzo słodka. Lubisz ją pić? Na pewno tak. Ale czy wiesz że nie jest to naturalny sok z ananas? W rzeczywistości to woda z cukrem, która nabiera smak u owoców wskutek długiego kontaktu z nim. Zalewa służy temu aby owoce w puszce się nie psuły, a wysoka zawartość cukru działa jak konserwant. Następnym razem nie daj się zatem nabrać na to, że płyn w puszce z ananasami to ich sok. Aby taki uzyskać, możesz go przygotować samodzielnie. Owoce można wycisnąć ręcznie lub wykorzystać do tego standardową sokowirówkę lub jeszcze skuteczniejszą sokowirówkę wolnoobrotową. Sok z ananas jest idealny do picia, można go również wykorzystać do pieczenia ciast czy dodatek do kaw smakowych.

Dżem z ananasa

Nauczyliśmy się robić dżem z polskich owoców sezonowych, takich jak truskawka, malina, porzeczka czy jabłko. Ale nic nie stoi na przeszkodzie aby wykonać domowy dżem z ananasa. To wcale nie jest takie trudne, a smak domowego, ananasowego dżemu znacznie różni się od tego kupionego w sklepie. Przede wszystkim można do niego dodać minimalną ilość cukru, przez co dżem na pewno będzie zdrowszy. W przygotowaniu domowego dżemu pomóc mogą wybrane sprzęty kuchenne jak blender czy sokownik lub szybkowar. Przydać się one mogą również w innych domowych zastosowaniach. Od dawna marzyłaś o ich zakupie, ale nie było cię stać? Dziś jest chwilówka bez bik, która zapewni ci pieniądze na ten cel!

Ananasowy sorbet

Latem ananas również może wybornie smakować, szczególnie pod postacią ananasowego sorbetu. Jego przygotowanie jest proste i szybkie. Należy przygotować sok z ananasa, a następnie delikatnie rozcieńczyć go wodą. Następnie przelewamy płyn do foremek, wkładamy do środka patyczki i wstawiamy na kilka godzin do zamrażarki. Po wyjęciu otrzymamy smaczną, zdrową i bardzo orzeźwiającą przekąskę. Ananasowy sorbet jest wybornym zamiennikiem lodów kupowanych w sklepie.

Dodatek do wielu potraw

Ananas może stać się również istotnym składnikiem wielu potraw. Począwszy od dodatku do budzącej kontrowersje, a jednak uwielbianej przez Polaków pizzy hawajskiej, poprzez składnik kotletów drobiowych, aż po element wielu sałatek i kanapek. Pamiętajmy o tym, aby dodawać ananas w niewielkich ilościach. Jego mocna słodycz nie może zdominować całego dania, a ma być jego subtelnym dodatkiem przełamującym ewentualnym monotonię i smaki, do których być może zdążyliśmy się już przyzwyczaić.