Czarnogórcy słyną z nie mniejszej gościnności niż Polacy a słynne „zastaw się a postaw się” jest tu też adekwatnym powiedzeniem. Po długiej podróży dojechaliśmy do naszych zaprzyjaźnionych partnerów w Czarnogórze i tu czekała na nas kolacja.

To co jest na zdjęciu jest już tylko dopełnieniem posiłku. Na początek pojawił się na stole słynny czarnogórski prsut, czyli dojrzewająca szynka z doskonałym serem …., oliwki i pomidory. Kiedy zaspokoiliśmy już pierwszy głód gospodarze przynieśli pierwsze danie czyli… i tu niespodzianka tradycyjne danie macedońskie zwane tawcze grawcze, składające się ze świeżej fasoli, pomidorów, papryki, cebuli, oliwy i przypraw – bardzo sycące.

To oczywiście nie wszystko. Do tego sałatka z mozzarellą i pomidorami, genialny ser wymieszany z czosnkiem i specjalność Pani Domu grillowane bakłażany w sosie pomidorowym. Gdy wydawało nam się, że już nic więcej nie wciśniemy, gospodarz przyniósł 2 rodzaje smażonych ryb i jako dodatek sałatkę z ośmiornicą.

Dopełnieniem posiłku było wyborne czarnogórskie czerwone wino. Kiedy nie mogliśmy już się ruszać z przejedzenia na stół „wszedł” deser – pyszne ciasto z bitą śmietaną i wiśniami. Nasz pobyt w tym pięknym kraju będzie trwał jeszcze kilka dni i już się boimy z iloma dodatkowymi kilogramami wrócimy do kraju.

Przepis na grillowane bakłażany w sosie pomidorowym:

Składniki:
 2 bakłażany, 3 pomidory, sos pomidorowy,1 cebula, 2 ząbki czosnku, bazylia, oregano, sól, pieprz, 1 łyżeczka cukru, oliwa z oliwek

Sposób przygotowania: bakłażany kroimy w kostkę i solimy, żeby puściły sok. Po 15 minutach grillujemy przez ok. 5 minut. Na drugiej patelni obrane i pokrojone pomidory przysmażamy na małej ilości oliwy z oliwek z czosnkiem, dodajemy sól, cukier i sos pomidorowy, bazylię i oregano. Na koniec dorzucamy ugrillowane bakłażany. Doprawiamy do smaku pieprzem. Możemy podawać na ciepło, lub zimno. W obydwu przypadkach smakują bardzo dobrze