Bogata tradycja kulinarna i kulturowa oraz położenie geograficzne sprzyjające uprawom sprzyjały rozwojowi włoskiej kuchni. Obecnie jest jedną z najbardziej popularnych – wśród klasycznych dań trzeba wymienić m.in. spaghetti bolognese, lasagne oraz pizzę. Poza tymi standardami kuchnia włoska kryje w sobie dużo więcej smaku – oto potrawy charakterystyczne dla konkretnych regionów.

Kuchnię włoską wyróżnia wspaniały smak i aromat uzyskany dzięki wysokiej jakości naturalnym produktom, ale także minimalizm i prostota. Podróżując po włoskich regionach, można skosztować najróżniejszych dań charakterystycznych dla każdego z nich, gdyż mają one własną tradycję kulinarną. Niektóre dania – jak pizza – wyglądają i smakują inaczej, zależnie od regionu. Czego warto spróbować, będąc we Włoszech?

Pizza margherita – sztandarowe danie kuchni Neapolu

Na najlepszą pizzę warto wybrać się m.in. do Neapolu, jej stolicy – tradycyjny placek zawiera jedynie mozzarellę, dojrzałe pomidory i świeżą bazylię. Pizza pozwala jednak na niemal nieograniczoną kreatywność, czyli dobór dowolnych składników. Mimo że przyjmuje się, że pizza wywodzi się z Neapolu, sławę zyskała dzięki imigrantom przybyłym do Ameryki.

Tradycyjną margheritę można zjeść w niemal każdej włoskiej restauracji. Jeśli nie masz możliwości spędzenia weekendu we Włoszech, możesz też wybrać się do pizzerii Dominium – np. w Katowicach na Starówce.

Tortellini – niewielkie pierożki popularne w regionie Emilia-Romania

Region Emilia-Romania słynie z własnych tradycji kulinarnych. Jada się tu m.in. owoce morza oraz ryby, różne sery (na czele z parmezanem), a także małe pierożki tortellini nadziewane głównie mięsem lub serem i szpinakiem. Stolicą regionu jest Bolonia słynąca m.in. ze spaghetti bolognese.

Spaghetti bolognese – klasyczne danie Bolonii

Bolonia wyróżnia się przede wszystkim ze spaghetti bolognese – mimo że danie wyróżnia ogromna prostota, jest jednym z najpopularniejszych makaronów na świecie. Włochy słyną z najróżniejszych makaronów oraz past, zależnie od regionu – np. z krewetkami, grzybami, pesto itd. W pizzerii Dominium można zamówić nie tylko pizzę – w Katowicach czy innym mieście, ale także wybrane makarony.

Gnocchi – na duży głód w Alpach

W kuchni Trydentu w Alpach zauważalne są znaczne wpływy smaków popularnych w Austrii – zapewne stąd duża popularność sycących gnocchi. Serwowane są z różnym nadzieniem, np. serowym, a także sosem. Danie kaloryczne, ale dodające energii podczas uprawiania sportów zimowych i długich wędrówek.Więcej na stronie sponsora artykułu https://www.pizzadominium.pl/lokale/katowice