E-zagadki, czyli substancje dodawane do żywności. Choć wśród nich są całkiem zdrowe i bezpieczne, znaleźliśmy również i takie, które wywołują nowotwory, powodują pogorszenie wzroku, bezsenność czy bóle głowy. Wskazujemy te najgorsze, a dla równowagi, również te pożyteczne.

Zanim przejdziemy do rzeczy, mamy wielką prośbę. Pod tekstem znajdziecie link do ankiety na temat nadwrażliwości pokarmowej. Autorka jest studentką Śląskiej Szkoły Medycznej w Katowicach. Bardzo jej pomożemy wypełniając ankietę.

Chcąc nie chcąc, jeśli robimy zakupy w sklepach, jesteśmy skazani na konserwanty i inne dodatki do żywności, oznaczone literą E i numerem. Mają wiele różnych funkcji (od poprawiania koloru, wzmacniania smaku, poprawiania konsystencji, po wydłużenie czasu trwałości produktu). Wszystkie zostały odpowiednio przebadane i sklasyfikowane, stąd wiemy, które wywołują raka, a które np. „tylko” depresję.

Lista popularnych, lecz niestety szkodliwych związków, których należy unikać, bądź ograniczyć ich przyjmowanie:

E102 – tartrazyna, żółty barwnik, dodawany do napojów o smaku pomarańczowym. Jest w musztardzie i sztucznym miodzie. Może wywołać reakcje alergiczne, bezsenność i depresję.

E124 - czerwień koszenilowa, barwnik nadający czerwony kolor galaretkom, dżemom, zupom i sosom pomidorowym oraz dodawany do lodów. Wpływa na zaburzenia koncentracji oraz osłabienie pamięci, może wywołać objawy ADHD.

E128 - czerwień 2G, barwnik podejrzewany o działanie rakotwórcze, dodawany do wyrobów mięsnych.

E150 – karmel, barwnik dodawany najczęściej do pieczywa, ma na celu zmylenie konsumenta, iż pieczywo jest razowe. Z tej grupy barwników najniebezpieczniejszy jest karmel amoniakalny – może podrażniać żołądek, obniżać płodność, a w niektórych testach na zwierzętach wywołał konwulsje.

E160b – annato, barwnik dodawany do barwienia margaryny, olejów roślinnych, wyrobów seropodobnych oraz ciast.

E173 – pod tym symbolem ukryto aluminium, nadaje srebrną barwę dekoracjom cukierniczym. Toksyczne dla układu krwionośnego, rozrodczego i nerwowego. Dodawane do żywności, mimo że Parlament Europejski uznał, iż powinno to być zakazane (tak jest np. w Australii).

E 211 – benzoesan sodu, konserwant, występuje w żywości przetworzonej (napoje gazowane, gotowe sosy, dipy). Może wywołać astmę, podrażnienia żołądka i jest rakotwórczy.

E220 - dwutlenek siarki, konserwant stosowany przy produkcji win. U astmatyków może powodować problemy w oddychaniu, ogranicza wchłanianie witaminy A i B1.

E407 – karagen, uznany za rakotwórczy zagęszczacz używany w galaretkach, dżemach, serkach dla dzieci, wędlinach i konserwach.

E250 i E251 - azotany (III i V) sodu, oba rakotwórcze, dodawane m.in. do wędlin i wyrobów seropodobnych.

E621 - glutaminian monosodowy (glutaminian sodu) – wzmacniacz smaku i zapachu, stosowany w daniach instant (zupkach, sosach, daniach gotowych), przyprawach typu „jarzynka”, wędlinach, konserwach. Może nasilać problemy astmatyczne, powodować bóle głowy, przyspieszone bicie serca, pogorszenie wzroku, nudności, bezsenność oraz osłabienie.Istnieje również spora grupa E numerów bezpiecznych (takich, których często szukamy czy to w produktach czy suplementach diety):

E100 - kurkumina
E101 - ryboflawina (witamina B2)
E140 - chlorofil
E160a - karoteny
E160c - kapsaicyna (ekstrakt z papryki)
E160d - likopen
E161b - luteina
E163 - antocyjany
E300 - kwas askorbinowy, (witamina C)
E306 - mieszanina tokoferoli (witamina E)
E440 - pektyny (frakcja błonnika rozpuszczalnego w wodzie)
E460 - celuloza (frakcja błonnika nierozpuszczalnego w wodzie).

Katarzyna Pachla

Jeszcze raz prosimy o wypełnienie ankiety. To zajmuje około 5 minut.

https://www.ankietka.pl/ankieta/258694/wiedza-i-opinie-mieszkancow-wojewodztwa-slaskiego-na-temat-nadwrazliwosci-pokarmowej-i-jej-leczenia.html