O czym pamiętać przed wyjazdem?

Zapewne co roku zastanawiasz się jak szybko, tanio i bezproblemowo zorganizować swoje wakacje. Niestety, każdy wymagający podróżnik wie, że odnalezienie idealnej oferty wakacyjnej (odpowiadającej cenowo, czasowo i usługowo) potrafi być wyzwaniem. Jeśli decydujesz się na dalszy, niezależny wyjazd, musisz pamiętać o wielu rzeczach, o które zazwyczaj dba biuro podróży.

Mam dla ciebie kilka porad, dzięki którym spędzisz bezstresowe wakacje, wrócisz uśmiechnięty, zadowolony i pełny energii. A przede wszystkim bogatszy o wiele nowych wspomnień. Na co więc powinieneś zwrócić uwagę przed i trakcie podróży?

Czas
Rozważnie wybierz termin wyjazdu. Nie łap pierwszej okazji last-minute znalezionej w biurze podróży. Dowiedz się czy w miejscu do którego się wybierasz w danym czasie nie ma świąt, dni wolnych od pracy etc. (np. Hiszpanie mają w zwyczaju wyjeżdżać na wakacje w sierpniu, co dla nas oznacza wiele zamkniętych sklepów i miejsc wartych zobaczenia na Półwyspie Iberyjskim). Dopasuj wyjazd do swoich upodobań, potrzeb i możliwości. Nikt z nas nie lubi tłumów i kolejek, może tym razem zdecydujesz się wakacje poza sezonem? Jednak pamiętaj, że w wielu turystycznych miejscowościach niektóre atrakcje są otwarte tylko w tych najbardziej obleganych przez turystów miesiącach!

Linie lotnicze
Jeśli podróżujesz na własną rękę i nie korzystasz z gotowych propozycji biur podróży - poświęć trochę czasu na "research" wśród ofert hoteli i linii lotniczych, dowiedz się o nich więcej. Dzisiaj niemal każda z linii lotniczych oferuje specjalnie promocje, okresowe zniżki na wybrane destynacje, karty Stałego Klienta czy inne programy lojalnościowe. (przykładem tego może być Karta Wizz Discount Club, opłacana raz do roku, korzystając z niej na jednej podróży w dwie strony możesz zaoszczędzić ponad 100 zł !). Każde takie drobne udogodnienie odciąży Twój portfel, a przy okazji poprawi komfort podróży.

Fora internetowe
Istnieje wiele stron WWW na których seryjni podróżnicy dzielą się swoimi doświadczeniami i przygodami. Chyba każdy zna TripAdvisora? Tam chętnie wskażą Ci kierunek podróży, miejsca w których można wypocząć, dobrze zjeść, zrobić świetne zdjęcia czy też których miejsc unikać. Sam też zadawaj pytania, miej otwarty umysł i bądź dociekliwy.

Pogoda
Nie zapominaj też o pogodzie - słońce i wysokie temperatury sprzyjają odpoczynkowi i pięknej opaleniźnie, ale nie zwiedzaniu. Za to deszcz nie sprzyja nikomu - sprawdź jaka pora roku jest obecnie w miejscu do którego się wybierasz i spakuj się zgodnie z prognozą pogody.

Zorganizuj się
Sprawdź czy w kraju do którego się wybierasz potrzebujesz wizy lub szczepień. Nie zapomnij o ubezpieczeniu i paszporcie. Na miejscu miej przy sobie zawsze dowód tożsamości i kartę pobytu. Jeśli na przykład planujesz wynająć samochód na innym kontynencie - dowiedz się czy Twoje prawo jazdy pozwala na prowadzenie samochodów w danym państwie. W ten sposób oszczędzisz sobie wielu zmartwień, kłopotów i opłat.

"When in Rome, do as the Romans do"
Jeśli planujesz spędzić więcej czasu w jednym miejscu za granicą, postaraj się przyjąć nawyki kraju w którym się znajdujesz. Naucz się przynajmniej kilku podstawowych zwrotów w tamtejszym języku.
Kiedy już będziesz na miejscu - próbuj regionalnych potraw, słuchaj muzyki, zgraj się z lokalnym rytmem życia. Poznaj miejscowych i zaprzyjaźnij się z nimi - oni pokażą Ci co, gdzie i za ile. Być może przy okazji nawiążesz ciekawe znajomości?
Zaskoczy Cię, ile jest pięknych miejsc na świecie o których nie mówią przewodniki.

Na koniec, pamiętaj o najważniejszym. Zamknij wszystkie bieżące sprawy, które masz w domu/pracy/szkole. Zwierzaka zostaw pod dobrą opieką. Nie pozwól, by rozpraszały Cię sprawy zawodowe. Wyłącz telefon, nie sprawdzaj maili nie szukaj wi-fi na szczycie góry. Gdziekolwiek się wybierasz, nie zabieraj problemów na wakacje.

Martyna Mol