Przyjaciele Katowic znajdują się nawet w bardzo odległej Mandżurii. Czy wiecie, jak to daleko?

Chodzi o Shenyang, miasto partnerskie Katowic. Znajduje się ono w chińskiej prowincji Mandżurii. Ponieważ wszystko jest w Chinach wielkie, rzeki, góry i sam kraj, wielka jest również Mandżuria. I Shenyang też jest wielkie. Samo to miasto liczy sobie prawie tylu mieszkańców, ilu ma całe woj. śląskie. Czyli 5,5 mln.

Nazwa "Shenyang" (w języku mandżurskim "Mukden") w dosłownym tłumaczeniu oznacza "miasto leżące na północ od Rzeki Shen". W przeszłości było również znane pod nazwą "Shengjing" i "Fengtian".

Dla nas może być ciekawe, że w 1905 r. w pobliżu tego miasta rozegrała się wielka bitwa w czasie wojny rosyjsko-japońskiej, zakończona klęską Rosjan.

Obecnie Shenyang jest jednym z najważniejszych i najprężniej rozwijających się centrów przemysłowych Chin. Znajduje się tu mnóstwo firm, w tym tak znane koncerny, jak np. Coca-Cola.

Ale pomyślcie, że w tym jednym mieście mamy aż 28 wyższych uczelni.

Jako że jest to bardzo stare miasto, turyści mają się czym zachwycać. Wiele znajdujących się tutaj obiektów zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Najstarsze zabytki w mieście liczą ponad 2000 lat. Do jego głównych atrakcji turystycznych zaliczyć można: Gugong, czyli pałac cesarski, zwany też "Pałacem Jasności i Spokoju", plac imperialny, starożytną ulicę kultury (stare miasto) i plac chwały (dystrykt Shenhe), Muzeum Prowincji Liaoning, park krajobrazowy Beiling o powierzchni 3,3 mln. metrów (dystrykt Huanggu), pagodę północną (dystrykt Dadong), pomnik Przywódcy Mao (dystrykt Heping), Liaoning Mansion Hotel (dystrykt Huanggu) oraz dystrykt "sklepowy" z licznymi sklepami i lokalami rozrywkowymi.

Jedziemy?