Historia, architektura i ludzie. Już 19 czerwca będzie można dołączyć do Tomasza Śmiałka i ruszyć na spacer po bytomskich nekropoliach. Wydarzenie w ramach akcji „Przerwa na Bytom” pomoże odkryć dawną, wielokulturową stronę miasta. Warto zabrać aparat.

Wycieczka, na której czele stanie Tomasz Śmiałek, bytomski historyk, przewodnik i autor publikacji poświęconych Bytomiu, rozpocznie się w niedzielę, 19 czerwca, o godz. 10:00 przed fontanną Agory Bytom.

Spacer będzie pretekstem do przypomnienia dziejów miasta, a także poznania zwyczajów żydowskich, ewangelickich i katolickich obecnych w dawnym, wielokulturowym Bytomiu – mówi Tomasz Śmiałek.

Uczestnicy spaceru dowiedzą się m.in., gdzie znajdują się krypty dawnych właścicieli Bytomia, hrabiów Henckel von Donnersmarck, a także poznają prawdopodobne miejsca pochówku Piastów bytomskich.

Będą też odwiedziny miejsc zapomnianych. Na przykład nieistniejącego żydowskiego kirkutu na dawnych wałach miejskich, a także zamkniętej w 1865 roku nekropolii przy neogotyckim kościele Świętej Trójcy. Z kolei podczas wizyty na cmentarzu Mater Dolorosa, nazywanym „bytomskimi Powązkami”, będzie można dowiedzieć się więcej o spoczywających tam zasłużonych mieszkańcach: księżach, lekarzach, nauczycielach
i ludziach kultury.

- Bytomskie nekropolie zasługują na pamięć i szacunek. Poprzez nie można odkryć i zrozumieć tożsamość miasta. Spacer historyczny, odbywający się w ramach akcji „Przerwa na Bytom”, jest ku temu doskonałą okazją – mówi Hanna Petters, dyrektor Agory Bytom, będącej organizatorem wydarzenia. - Warto zabrać ze sobą aparat, by wyjątkowe miejsca zachować w pamięci i na fotografiach.

To już drugi spacer, który ma pomóc mieszkańcom przekonać się o niezwykłości Bytomia – pierwszy, fotograficzny, miał miejsce pod koniec maja. Obie wycieczki są częścią akcji „Przerwa na Bytom”, w której codziennie można było odebrać wejściówki do teatrów, kin, muzeów, galerii sztuki oraz obiektów sportu i rozrywki.

Zapisy na spacer odbywają się, przez potwierdzenie udziału w wydarzeniu na Facebooku Agory Bytom.

„Historyczna Przerwa na Bytom”
Kiedy: 19 czerwca, godz. 10:00
Start: fontanna przed Agorą Bytom
Przewodnik: Tomasz Śmiałek
Zapisy: wydarzenie na Facebooku Agory Bytom