Fundacja z Pasją organizuje wycieczkę po Giszowcu.

10 lipca o godz. 18:00 odbędzie się spacer „Giszowiec – w ogrodzie radcy Uthemanna". W podróż po tym miejscu zabierze nas Krzysztof Smętkiewicz.

Spacerowicze poznają historię powstania Giszowca – jak doszło do budowy i skąd wziął się pomysł na właśnie taki jego kształt. Pan Krzysztof opowie o tytułowej postaci – Antonie Uthemannie i architektach Emilu i Georgu Zillmannach; o tym, jak wyglądało życie mieszkańców Giszowca przed stu laty – w tym celu spacer odbędzie się kilkoma uliczkami z zachowaną dawną zabudową, z wejściem do Izby Śląskiej, gdzie odtworzono tradycyjne wyposażenie górniczego mieszkania.

Spacerowicze „odkryją” też, co (i kto) łączy Giszowiec z Vincentem van Goghiem i co robili tu Amerykanie.

Krzysztof Smętkiewicz – urodził się 37 lat temu, a od siedmiu zajmuje się zawodowo oprowadzaniem wycieczek po Katowicach i województwie śląskim. Absolwent geografii na Uniwersytecie Śląskim, pasjonat podróży, wszystkiego co wiąże się z górami, a także historii regionu. Sam o sobie mówi, że jego przewodnickim konikiem jest architektura modernistyczna lat 20. i 30. oraz przemiany, jakim podlegało miasto w biegu swojej historii. Liczba miejsc jest ograniczona, wobec czego obowiązują wcześniejsze zapisy na stronie www.fundacjazpasja.pl.