W ramach weekendowych wypadów na Słowację do termalnych kąpielisk Tatralandia czy Besenova proponujemy 2-godzinną wycieczkę do osady Vlkolinec. Najlepiej tam dojechać od strony Ruzomberoka wzdłuż niewielkiej rzeki Revucy.

Vlkolinec stanowi szczególną enklawę architektury ludowej. Jako jedyna wieś na Słowacji nie została naruszona nową zabudową. 11 grudnia 1993 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Położona na przedgórzu Wielkiej Fatry tworząc część parku narodowego.

Zabudowa Vlkolinca składa się z dzwonnicy z 1770 r., zrębowej studni o głębokości 13 m z 1860 r., barokowo-klasycystycznego rzymskokatolickiego kościoła NMP z 1875 r. oraz 55 chałup. Sześć z nich jest zamieszkałych przez 19 osób. W innej znajduje się Dom Rolnika jak ekspozycja muzealna, w którym zachowano wierny obraz codziennego życia mieszkańców słowackiej osady. W pozostałych chatach są m.in.: sklep, kawiarnia, galeria sztuki ludowej.

Ze wsi roztaczają się wspaniałe widoki na Niskie Tatry i Wielką Fatrę. Przebiega tędy kilka ścieżek pieszych i dwie rowerowe. Aby zwiedzić osadę należy kupić bilet wstępu. Dorośli – 2 euro, dzieci – 1 euro, opłata za parking 1 euro.

Więcej informacji na oficjalnej stronie Vlkolinca.