Wraz z nadejściem wakacji swoje kursy rozpoczęły Górnośląskie Koleje Wąskotorowe. A przed rozpoczęciem kolejowych podróży wąskim torem warto wsiąść do pociągu Kolei Śląskich i wygodnie dojechać do Bytomia. Rozkłady obu przewoźników zostały bowiem tak ułożone, by z pociągu KŚ można się było bez problemów przesiąść na wąskotorówkę.

Utworzenie tegorocznych skomunikowań stanowi kontynuację współpracy Kolei Śląskich ze Stowarzyszeniem Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Dzięki dopasowaniu rozkładu jazdy GKW i KŚ więcej osób będzie mogło zapoznać się z ofertą wąskotorówki. A jest ona wyjątkowa – Górnośląskie Koleje Wąskotorowe są najstarszą nieprzerwanie działającą koleją tego typu na świecie.

Obecnie eksploatowana linia GKW liczy sobie ok. 21 km. Jej trasa przebiega m.in. przez Bytom, Tarnowskie Góry i Miasteczko Śląskie. Choć niewątpliwą atrakcją jest już sam przejazd zabytkową kolejką, to podróż można sobie uzupełnić również zwiedzeniem kilku ciekawych miejsc znajdujących się po drodze. Wysiadając na przystanku Sucha Góra można odwiedzić ośrodek „Dolomity Sportowa Dolina” oraz rezerwat Segiet. Z kolei z przystanku w Tarnowskich Górach warto się wybrać do Zabytkowej Kopalni Srebra (to właśnie tutaj w ubiegłym roku miłośnicy przygód mogli szukać Srebrnego Pociągu – czyli skorzystać z połączonej oferty KŚ, GKW i kopalni).

Warto również zwrócić uwagę, że cała trasa Oświęcim – Katowice – Bytom – Tarnowskie Góry – Lubliniec jest objęta promocją bezpłatnego przewozu rowerów. Również w Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych rowery podróżują bezpłatnie (miejsce dla nich jest jednak ograniczone). Może zatem warto pokusić się o połączenie trzech środków transportu: Kolei Śląskich, wąskotorówki i roweru? Nie lada gratką dla miłośników jednośladów mogłaby być np. Leśna Rajza. Więcej na temat tej trasy można przeczytać TUTAJ.

Pociągi wąskotorowe będą kursować przez całe wakacje w każdą sobotę i niedzielę oraz 15 sierpnia. Rozkład jazdy TUTAJ.