Szlak Orlich Gniazd to popularny, główny szlak turystyczny na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Wśród malowniczych ostańców skalnych wznoszą się ruiny zamków, właśnie zwanymi orlimi gniazdami.

Najpiękniejszy i największy z nich to zamek Ogrodzieniec, przed laty wspaniała siedziba magnacka sięgająca czasów Kazimierza Wielkiego.  Wybudowana przez ród Włodków jako zamek gotycki. Po kilkukrotnej zmianie właścicieli dobra przejął Seweryn Boner i w latach 1530-1545 zbudował w miejscu średniowiecznej warowni zamek renesansowy. Kolejni właściciele zamek rozbudowywali i do 1655 r. był świetną rezydencją. W tymże roku częściowo obiekt zniszczyli Szwedzi. Od tego czasu zamek nie wrócił już do dawnej świetności, systematycznie zamieniając się w ruinę. Dopiero w pierwszej połowie XX w. przeprowadzono prace zabezpieczające,a przywrócono go społeczeństwu w 1973 r.

Obecnie ruiny są dobrze zachowane, w całości udostępnione do zwiedzania. Udostępniona jest nowa trasa turystyczna. W sezonie często odbywają się tu przeróżne imprezy, turnieje czy spotkania z duchami licznie przyciągające rzesze turystów. Niezwykle interesująco zapowiada się weekend majowy. Zamek zaprasza  1 maja na pokazy rycerskie z aktywnym udziałem publiczności, mini turniej rycerski dla dzieci i walki pokazowe, nazajutrz nocne zwiedzanie zamku z przewodnikiem pt. "Wieczór z duchami", a 3 maja zostaną zaprezentowane pokazy konne osadzone w realiach XVII w. Wszystkie atrakcje w cenie biletu wstępu.