Pierwszy polski samochód elektryczny pochodzi ze Śląska. Silnik wyprodukowany w Katowicach, fabryka aut w Bielsku-Białej.

Pierwsze polskie samochody elektryczne powstają w naszym regionie. Wytwarza je Fabryka Samochodów Elektrycznych w Bielsku-Białej.

FSE kojarzyć się musi z FSM. FSM, czyli Fabryka Samochodów Małolitrażowych, produkowała maluchy. Fiaty 126 p powstawały najpierw w Bielsku-Białej, następnie w Tychach. FSE chce naawiązać do tej tradycji nie tylko poprzez nazwę.

Pierwsze polskie samochody elektryczne produkowane są na bazie fiatów. Firma kupuje fiaty 500, wymontowuje z nich silniki benzynowe, a na ich miejsce montuje silniki elektryczne, wyprodukowane w Katowicach.

Producentem silnika jest Instytut Napędów i Maszyn Elektrycznych Komel z Katowic. Kilka lat temu, w ramach eksperymentalnego programu badawczego, zelektryfikował on dwa samochody benzynowe. Komel dostarcza silniki, które montowane są do fiatów 500. Te mają jeździć z prędkością 135 km/h. Ich zasięg jest nieznany.

FSE na razie ma zamówienia na 10 pojazdów elektrycznych. Zamówienia złożyła pewna wypożyczalnia samochodów. W kolejce czekają kolejni chętni, którzy chcą zobaczyć, jak FSE i Komel poradzą sobie ze zleceniem.

My trzymamy kciuki.