Zmiana samochodu to ważna decyzja i duża inwestycja. Nowy? Używany? Jaki silnik? Nadwozie? Dylematów jest sporo. Dlatego warto dobrze przygotować się do zakupu, by uniknąć rozczarowania lub niespodziewanych kosztów. Jak wybrać samochód i nie żałować? Przedstawiamy pięć wskazówek, które pomogą Ci usprawnić cały proces zakupu i zmniejszyć ryzyko porażki – niedopasowanego samochodu lub dziury w domowym budżecie.

1. Ustal budżet i policz koszty

Cena to podstawowe kryterium, od którego zwykle zaczynamy poszukiwania. To ona najbardziej zawęża pulę możliwości. Jednak aby mądrze wykorzystać pieniądze, które chcesz wydać na nowy samochód, nie wystarczy tylko dobrze ustawić suwaków na portalu z ofertami.

Zanim przejdziemy do tego kroku, zapoznaj się najpierw z całościowymi kosztami zakupu auta. Inaczej Twoja kieszeń znacznie ucierpi w wyniku nieprzewidzianych kosztów!

Ile w takim razie powinieneś odłożyć na zakup nowego samochodu? W zależności od ceny i formy zakupu dolicz od kilkuset do kilku tysięcy złotych:

 • Opłata za rejestrację: 81zł – 256zł
 • Indywidualne tablice rejestracyjne: 1000zł
 • Podatek o czynności cywilnoprawnych: 2% wartości zakupionego samochodu
 • Przegląd techniczny (dla samochodów używanych): ok. 100zł
 • Ubezpieczenie: 500 – 3000zł
 • Komplet opon: 500 – 1500zł
 • Zabezpieczenie na ewentualne naprawy (dla samochodów używanych): ok. 1000zł

Dlatego przeglądając oferty, wybieraj te, których cena to ok. 75-85% Twojego całego budżetu na zakup. Takie wyliczenia pozawalają maksymalnie wykorzystać ustalona kwotę bez konieczności nagłych pożyczek na nieuwzględnione koszty.

Ustalenie realnego budżetu na nowe auto to jednak nie koniec wątku finansowego.

Samochód to inwestycja na lata, warto więc zainteresować się nie tylko ceną kupna, ale także późniejszego użytkowania. Bez rozważania tej kwestii możesz kupić tańszy model i tylko pozornie zaoszczędzić. Dlaczego pozornie? Ponieważ koszta korzystania z samochodu mogą sprawić, że jego faktyczna cena może okazać się znacznie wyższa niż innego droższego auta, które będzie tańsze w utrzymaniu.

Na co zwrócić uwagę podczas szacowania właściwej ceny auta? Co uwzględnić w kosztach?

Weź pod uwagę:

 • Ubezpieczenie – na jego cenę składa się wiele czynników (w tym technicznych jak np. typ silnika). To stały koszt, który możesz oszacować np. z pomocą internetowych porównywarek ofert różnych ubezpieczycieli.
 • Awaryjność – poszukaj informacji na temat najczęstszych usterek i ogólnej trwałości wybranego modelu. Sprawdź też średnie ceny części zamiennych dla najczęściej psujących się i zużywających elementów.
 • Drobne części i akcesoria – sprawdź cenę wycieraczek, dywaników, żarówek itp. To raczej małe koszty, ale będą dodatkowo zwiększać wydatki na utrzymanie samochodu i występować stosunkowo często.
 • Spalanie – to podstawowy koszt podczas korzystania z samochodu. Warto mieć go na uwadze podczas porównywania poszczególnych modeli.

Uwzględniając większą liczbę czynników wpływających na cenę, będziesz mógł rozsądnie wydać zamierzoną kwotę. Chyba że rozbijasz świnkę skarbonkę i kupujesz wymarzony model, którego wszyscy mają zazdrościć – wtedy powyższe zasady nie obowiązują.

Wskazówka! Jeśli kupujesz samochód używany, szukaj najmłodszego modelu w danym przedziale cenowym.

2. Po co Ci samochód?

Pytanie niby oczywiste, ale warto zatrzymać się przy nim nieco dłużej. Szczegółowa odpowiedź pozwoli Ci wyłonić kryteria idealnego (dla Ciebie!) samochodu. Czynników wpływających na zadowolenie z zakupu wbrew pozorom może być więcej, niż myślisz. Dlatego nie rezygnuj z dokładnej analizy własnych potrzeb.

Precyzyjnie określone preferencje pomogą Ci zadecydować o wyborze konkretnego typu nadwozia, czy parametrów silnika, warto więc poświęcić chwilę i zastanowić się:

 •  Jak będziesz użytkował samochód? Prywatnie, czy służbowo?
  Będziesz nim podróżował na długich trasach? A może głównie przemieszczał się po mieście?
 • Kto będzie z niego korzystał? Tylko Ty, czy inni kierowcy również?
 • Jaki to ma być samochód? Rodzinny? Sportowy? Terenowy?
  Ile osób ma pomieścić?
 • Jak duży ma być? Mały? Średniej wielkości? Kombi?
  Czy potrzebny jest duży bagażnik?
 • Jakie cechy są dla Ciebie istotne: bezawaryjność, bezpieczeństwo, wygoda, praktyczność, design itp.?

Spisanie podstawowych parametrów i kryteriów pozwoli Ci łatwiej określić, czego potrzebujesz. Pomoże też w szukaniu. Jak?

Możesz dzięki temu łatwiej znaleźć opinie i polecane modele. W internecie na wielu forach i portalach są posty i zestawienia różnych modeli np. aut dla firm, czy najlepszych samochodów rodzinnych z obszernymi porównaniami. Dzięki temu poszerzysz zakres poszukiwań i może znajdziesz idealny model, na który wcześniej nie zwróciłbyś uwagi.

3. Stwórz listę udogodnień

Podczas korzystania z samochodu liczą się nie tylko podstawowe parametry jak typ skrzyni biegów, czy rodzaj silnika. Na ogólny poziom zadowolenia z jazdy wpływ mają również szczegóły takie jak dostępne w dodatkowym wyposażeniu radio, czy klimatyzacja. Uwzględnij te „drobiazgi” na liście cech Twojego idealnego samochodu.

Możesz podzielić ten spis na dwie części:

 1. podstawową, która będzie zawierała dodatki konieczne do komfortowej jazdy. To takie elementy, których brak sprawi, że raczej odrzucisz daną ofertę;
 2. dodatkową, na której znajdą się pozycje niekonieczne, ale mile widziane. To elementy oferty, z których będziesz mógł zrezygnować, np. jeśli cena samochodu przekroczy Twój budżet i dodatki, które można dokupić/wymienić później (np. radio).

W ten sposób skonstruowane zestawienie pomoże Ci dobrze wykorzystać budżet i łatwiej wyłowić z morza ofert tę jedną idealną.

4. Poświęć na szukanie więcej czasu

„Pośpiech jest złym doradcą” – to znane porzekadło doskonale wpisuje się w proces zakupu samochodu. Kupowanie w pośpiechu pod wpływem emocji może się skończyć kosztownymi naprawami lub po prostu mniejszym komfortem korzystania z samochodu.

Przede wszystkim poświęć czas na przygotowanie listy elementów idealnej oferty, które przedstawiliśmy we wcześniejszych punktach. Dzięki temu unikniesz zakupu niedopasowanego do potrzeb i nadwyrężenia budżetu przez brak odpowiednich finansowych szacunków.

Daj sobie również czas na szukanie ofert. Wiele portali i stron salonów samochodowych ma dobrze skonstruowane wyszukiwarki, które pomogą zawęzić Ci oferty do tych najbardziej zbliżonych do twojego ideału. Mimo tego czytaj uważnie opisu samochodów i ich specyfikację. Nie bój się pytać o interesujące szczegóły. Sprawdzaj też nie tylko samą ofertę, ale również sprzedającego. Opinie o komisie, czy salonie bywają pomocne i pomogą Ci uniknąć nieprzyjemności związanych z zawiązaniem umowy z nieuczciwym sprzedawcą.

Nie spiesz się także podczas oglądania samochodu. Dotyczy to w szczególności samochodów używanych. Nawet jeśli motoryzacja i wszystkie techniczne aspekty nie mają przed Tobą tajemnic, przygotuj się do oględzin. Stwórz listę elementów, które należy sprawdzić i ściśle się jej trzymaj. Łatwo jest się zagadać i przeoczyć jakąś usterkę.

Jeśli jest taka możliwość, skorzystaj z dłuższego okresu testowania samochodu. Zdecydowanie łatwiej jest o to w przypadku oferty salonów, w których często można wypożyczyć samochód na kilka dni. Wtedy możesz wyłapać irytujące elementy, dokuczliwe braki lub docenić dodatkowe wyposażenie, którego wcześniej nie brałeś pod uwagę. Jeśli nie ma takiej możliwości, na jazdę próbną wybierz trasę, która jest zbliżona do tej, którą pokonujesz najczęściej. Nie zadowalaj się „rundką” po osiedlu.

Dokładnie przeanalizuj też dokumenty związane z zakupem – szczególnie umowę. To ona określa warunki, na których zostanie Ci przekazany samochód. Tu każda poświęcona minuta jest niezwykle ważna. Poproś o kopię do przeczytania w domu lub dłuższą chwilę na zapoznanie się z jej treścią. Możesz też skonsultować jej zapisy z prawnikiem, aby mieć pewność, że nie narusza ona twojego dobra i nie naraża na prawne problemy. Sprawdź dokładnie wszystkie zapisy, a także datę zawarcia umowy.

5. Nie zniechęcaj się

Poszukiwanie idealnego samochodu może zająć trochę czasu, ale wysiłek włożony w poszukiwania na pewno się opłaci. Nie rezygnuj zbyt szybko i nie bierz pierwszego lepszego samochodu, żeby nie wracać „na pusto”. To może skończyć się niezadowoleniem i zmarnowaniem budżetu.

Wprawdzie nietrafiony samochód zawsze można odsprzedać, ale to znowu koszty nie tylko finansowe! Bo kolejna wymiana pojazdu wymaga czasu i dodatkowych nakładów energii na szukanie kupca i kolejnego samochodu dla siebie.

Kupuj z głową!

Samochód to spory wydatek, który naprawdę warto przemyśleć. Kupowanie pod wpływem chwili, czy łapanie „okazyjnej” oferty może okazać się tragiczne w skutkach (przede wszystkim dla Twojego portfela, ale i komfortu użytkowania).

Dlatego przymierzając się do zakupu nowego auta, pamiętaj o:

 1. Oszacowaniu budżetu i kosztów utrzymania.
 2. Ustaleniu potrzeb i podstawowych parametrów.
 3. Stworzeniu listy udogodnień.
 4. Przeznaczeniu odpowiedniej ilości czasu na kolejne etapy zakupu
 5. Odpowiednim nastawieniu i cierpliwości.

Wszystkie te wskazówki przybliżają Cię do kupna idealnego samochodu. Nie musisz jednak w tym trudnym procesie liczyć wyłącznie na siebie. Zakup możesz skonsultować ze znajomym, który jest fanem motoryzacji lub spotkać się z doradcą w salonie.

Z przygotowaną listą potrzeb i dodatkowego wyposażania możesz zgłosić się np. do salonu Peugeot Pietrzak w Katowicach. Doradcy pomogą Ci skonfigurować nowy model zgodnie z Twoimi wytycznymi lub wybrać używany, który będzie najbliższy Twoim oczekiwaniom. Dzięki temu maksymalnie wykorzystasz swój budżet i wsparty fachową wiedzą dokonasz wyboru.