Możemy się spodziewać, że w najbliższych dniach nastąpi podwyżka cen paliw na stacjach benzynowych. Hurtowe ceny benzyny rosły przez ostatnie tygodnie, więc przy obecnym poziomie marż detalicznych na nic innego nie możemy liczyć.

Przez dziesięć tygodni ceny benzyny i oleju napędowego spadały, a ostatnim tygodniu nastąpiły ich podwyżki średnio o 4-5 groszy na litrze. Zadecydował o tym wzrost hurtowych cen paliw średnio o 14 groszy na litrze netto, a oleju napędowego o blisko 20 groszy na litrze netto. W przypadku autogazu, który już podrożał o 21 groszy na litrze, jest jeszcze miejsce na podwyżki, ale ich tempo powinno być wolniejsze.

Średnie detaliczne ceny paliw 10 września br. wynosiły: benzyna bezołowiowa 95 - 4,32 zł/l (+4 gr/l), benzyna bezołowiowa 98 - 4,65 zł/l (+4 gr/l), olej napędowy - 4,10 zł/l (+5 gr/l), autogaz - 1,80 zł/l (+5 gr/l)

Wprawdzie ceny paliw nadal są niższe niż rok temu, ale warto zauważyć, że zmienia się różnica między ceną benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego. Teraz olej napędowy jest tańszy od Pb95 o 22 grosze, a przed rokiem było to 40 groszy. Analitycy rynku paliw przewidują, że najbliższym czasie ta różnica może się zmniejszać.