Przy dekorowaniu okien należy brać pod uwagę kilka podstawowych czynników. Przede wszystkim aranżacja okienna powinna być spójna z pozostałymi elementami wystroju wnętrza.

Dzięki temu uzyska się harmonijny wystrój wnętrza. Wszystkie części dekoracji okiennej powinny korespondować z charakterem stylistyki całego pomieszczenia. Jednym z elementów, który pozwala na podkreślenie zarówno aranżacji okiennej, jak i całego wnętrza jest karnisz. Jak go odpowiednio dobrać?

Jakie karnisze są obecnie najmodniejsze?

Obecnie najchętniej wybierane są karnisze o minimalistycznej formie, które doskonale wpasowują się w założenia nowoczesnych stylów wnętrzarskich. Przykładem może być tutaj linia karniszy Neo, które wyróżniają się prostą formą oraz minimalistycznym wykończeniem. Dostępne są one w kilku wersjach, dzięki czemu można je idealnie dobrać do swoich potrzeb. Jeżeli chcesz ozdobić okno wyłącznie firanką, wybierz karnisz pojedynczy. Natomiast, gdy chcesz mieć zarówno firanki, jak i zasłonki, zdecyduj się na karnisz podwójny. Możesz też wybrać długość drążka, na jakim będą zawieszone tekstylia. Do wyboru są też różnorodne sposoby wykończenia i zakończeń karniszy. Pełną gamę produktów możesz zobaczyć między innymi na stronie ich producenta, firmy Karnix - https://www.karnix.pl/linia-neo.html.

Nowoczesne karnisze – czy pasują do wszystkich wnętrz?

Jednym z dylematów dotyczących nowoczesnych elementów wystroju wnętrz, w tym karniszy, jest to, czy będą one pasować do każdego wnętrza. Jak się okazuje, nowoczesny karnisz będzie pasować niemalże do każdego stylu wnętrzarskiego. Trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach. Decydując się na nowoczesne elementy w klasycznych aranżacjach np. prowansalskich czy glamour, należy je nieco „odświeżyć”. Sprawić, by były bardziej minimalistyczne. Nie zawierały zbędnych elementów, które mogłyby przytłoczyć wnętrze, a także sprawiać wrażenie, że jest ono chaotycznie urządzone. Pamiętać trzeba też o tym, aby dopasować wykończenie karnisza, do reguł rządzących daną stylistyką.

Jak dobrać karnisz do stylistyki wnętrza?

Jak to zostało wspomniane wyżej, dobierając karnisz do konkretnego pomieszczenia, należy wziąć pod uwagę jego stylistykę. Jednak to nie jedyna rzecz. Kolejną jest dominująca kolorystyka, a także wielkość pomieszczenia. Dlaczego jest to tak istotne? Na duże i ciemne karnisze można pozwolić sobie we wnętrzach o znacznej powierzchni, a także otwartych strefach dziennych. Wówczas karnisz będzie przykuwał uwagę, jednak nie będzie dominował w pomieszczeniu. Do mniejszych pomieszczeń warto wybrać taki karnisz, który będzie możliwie wąski i jasny. Dobrze sprawdzi się tam model wykonany w całości z metalu w kolorze stalowym wykończony na wysoki połysk. Możesz też wybrać modele malowane na takie kolory jak biały, ecru czy jasny brąz.

Pamiętaj też, że wpływ na ostateczny wygląd karnisza będzie miało również jego zakończenie. Najprostsze, czyli walce gładkie lub subtelnie zdobione będą pasować między innymi do wnętrz minimalistycznych, skandynawskich i loftowych. Do wnętrz stylizowanych na śródziemnomorskie, glamour czy rustykalne możesz wybrać zakończenie karnisza w formie kuli lub kwadratu.Artykuł partnerski