Deweloperzy wciąż poszukują gruntów pod nowe inwestycje w Katowicach. Duże zainteresowanie stolicą aglomeracji śląskiej wynika z faktu, że jest ona w stanie zapewnić wysoki komfort życia za dość przystępną cenę, w porównaniu z takimi miastami jak Wrocław czy Warszawa. Jak wygląda tu mieszkaniowy rynek pierwotny?

Budynki wielorodzinne

Większość inwestycji deweloperskich w stolicy aglomeracji śląskiej to budynki wielorodzinne. Próżno szukać nowych osiedli w Katowicach w pobliżu śródmieścia składających się z domów wolnostojących. Współczesny klient zamiast czterech kątów w bloku z wielkiej płyty woli funkcjonalne mieszkanie od dewelopera w kameralnym budynku. Z takiego założenia wyszli projektanci Śląskich Ogrodów przy ulicy Bytkowskiej. W ramach inwestycji powstaną trzy pięciopiętrowe budynki. Kameralność osiedla umożliwi nawiązywanie bliższych relacji sąsiedzkich i podniesie bezpieczeństwo. Wszystkie lokale na piętrach będą mieć obszerne balkony, a te znajdujące się na parterze – przestronne tarasy. Bytkowska to dobry adres dla osób aktywnych i rodzin. Wzdłuż ulicy biegnie ścieżka rowerowa, a w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się Park Śląski – jeden z największych parków miejskich w Polsce.

Przemyślana koncepcja architektoniczna

Współcześni nabywcy mieszkań zwracają baczną uwagę na praktyczność rozwiązań i również na tę potrzebę stara się odpowiadać rynek pierwotny. Katowice to miejsce działania deweloperów, którzy łączą nowoczesną zabudowę z funkcjonalnością. Na przykład mieszkania w inwestycji Nowy Bażantów wyróżniają się przemyślaną koncepcją architektoniczną, która sprawia, że wnętrza będą ustawne i słoneczne i dające możliwość swobodnej aranżacji. 

Lokalizacja blisko centrum lub infrastruktury

Zawsze dobrze sprzedają się mieszkania w inwestycjach położonych blisko centrum. Przykładem mogą być Dębowe Tarasy przy ulicy Baildona oraz Apartamenty Trzy Stawy przy ulicy Granicznej. Ta ostatnia inwestycja znajduje się w bardzo atrakcyjnym punkcie na mapie Katowic. Rzadko się zdarza, by nowe budynki były położone raptem dwa kilometry od rynku wielkiego miasta, a jednocześnie graniczyły z dużym terenem rekreacyjnym. Jakby tego było mało, można stąd w kilka minut dostać się na autostradę A4, co bardzo ułatwia dojazd do np. Gliwic czy w stronę Krakowa. 

To, czy w danej lokalizacji można łatwo zrobić codzienne zakupy, szybko zawieźć dzieci do szkoły czy w razie potrzeby skorzystać z opieki zdrowotnej, jest kolejnym ważnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę, dokonując wyboru nowego mieszkania.  Katowice oferują deweloperom również grunty nieco oddalone od centrum, ale z rozwiniętą infrastrukturą. Na przykład nowa inwestycja Śląskie Tarasy przy ulicy Nasypowej graniczy ze szkołą podstawową, a sklepy, ośrodek zdrowia, kościół czy zakład fryzjerski są w zasięgu krótkiego spaceru. W bliskiej okolicy inwestycji znajdują się też przystanki komunikacji miejskiej, na których zatrzymuje się kilka linii autobusowych i tramwajowych.

Katowice to dobry przykład nowoczesnego podejścia deweloperów do inwestycji mieszkaniowych. Wiele realizowanych obecnie osiedli odpowiada na realne potrzeby nabywców i zapewnia naprawdę przyzwoity komfort życia.