
Praca chałupnicza w Katowicach

Nie tylko skręcanie długopisów, czyli czym jest praca chałupnicza?
Szukasz dodatkowego, mało skomplikowanego zajęcia, które można wykonywać z domu i, które pozwoli Ci nieco dorobić? Rozwiązaniem mogą być oferty pracy zdalnej, ale także pracy chałupniczej. Zobacz ogłoszenia o pracę w Katowicach — GoWork posiada oferty współpracy polegające nie tylko na popularnym skręcaniu długopisów. Niekiedy praca chałupnicza to całkiem ciekawe zlecenia, na przykład na prace plastyczne i manualne, które polegają m.in. na ręcznym, ozdobnym malowaniu produktów, szydełkowaniu, haftowaniu czy tworzeniu biżuterii.
Pracą chałupniczą nazywamy potocznie przemysł, wytwórstwo domowe lub inaczej pracę w systemie nakładczym, czyli wykonywaną w domu, w elastycznych godzinach i bez nadzoru przełożonego. Praca chałupnicza ma pewne punkty wspólne z pracą zdalną, ale bardziej utożsamiamy ją, nie z obowiązkami wykonywanymi przed komputerem i za pośrednictwem Internetu, lecz z drobnymi pracami ręcznymi, takimi jak pakowanie, składanie, skręcanie, naklejanie, malowanie itp. W pracy chałupniczej liczy się efekt, czyli na przykład ilość powstałych, gotowych długopisów. Pracownik pracuje z materiałami i na sprzęcie, który dostarczy mu pracodawca.
Dla kogo praca chałupnicza to dobre rozwiązanie?
Praca chałupnicza to dogodna opcja m.in. dla osób niepełnosprawnych, młodych rodziców, uczniów i studentów oraz każdego, kto dysponuje co najmniej kilkoma godzinami czasu wolnego w tygodniu i chciałby przeznaczyć je na dodatkowy zarobek. Niemniej trzeba mieć na uwadze, że, z uwagi na charakter pracy chałupniczej, pracodawcy proponują najczęściej umowę o dzieło, którą charakteryzuje elastyczność, m.in. co do godzin i ilości przyjmowanych zleceń, ale nie zapewni ona pracownikowi, chociażby ubezpieczenia zdrowotnego.
Oto przykłady zleceń pracy chałupniczej, dostępnej w Katowicach:
-
szycie, krojenie, klejenie i pakowanie niewielkich materiałów i gadżetów promocyjnych,
-
klejenie kopertówek i torebek wizytowych,
-
składanie, pakowanie i obwiązywanie ozdobnych serwetek wstążką,
-
malowanie i dekorowanie figurek gipsowych,
-
szycie koszyków i fotelików dziecięcych.
Na największą ilość ofert dotyczących pracy chałupniczej mogą liczyć osoby mające doświadczenie jako szewc czy krawcowa. Sporo firm poszukuje kandydatów będących w stanie na przykład sklejać obcasy butów ze spodami, czy szyć na maszynach dostarczonych do domu pracownika.
Praca chałupnicza w Katowicach? Uważaj na oszustów!
Trzeba także uważać na oszustów, którzy, poprzez oferowanie niezwykle atrakcyjnych propozycji pracy chałupniczej, próbują wyłudzić pieniądze od osób poszukujących dodatkowego zatrudnienia. Naciągacze najczęściej informują kandydatów o podejrzanie wysokich zarobkach, ale przed przesłaniem materiałów do wykonywania pracy chałupniczej, proszą o uiszczenie różnego rodzaju zaliczek, na przykład na rzekomy zakup niektórych elementów koniecznych do pracy albo opłacenie kuriera, który dostarczy towary do pracownika. Trzeba pamiętać, że potencjalny pracodawca nie powinien żądać od pracownika żadnych opłat! Kolejnym ważnym elementem jest przejrzysta umowa, podpisywana przed rozpoczęciem pracy.
Ile realnie zarobię, wykonując pracę chałupniczą?
Zarobki w pracy chałupniczej przeważnie nie należą do największych. Jeśli w ogłoszeniu obiecuje się na przykład 7 tysięcy zł na rękę albo więcej to najpewniej jest to oszustwo. Krawcowa, która pracuje w domu w pełnym wymiarze czasu pracy, czyli na pełny etat, może i zarobi nawet więcej, niż tzw. najniższa krajowa, ale na pewno niewiele, a każdy, kto wybiera pracę chałupniczą, jako dodatkowe zajęcie, powinien spodziewać się raczej wyłącznie tylko dodatkowych kilkuset złotych miesięcznie, na przykład 700. Przeważnie nie jest to zajęcie, z którego można się utrzymać, a realne stawki oscylują wokół tzw. najniższej krajowej za godzinę pracy, czyli obecnie 19,70 zł brutto.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj