Od ogółu do szczegółu: dobra lokalizacja, wysoka jakość wykonania budynku, funkcjonalność mieszkania. Ta zasada doprowadzi nas do idealnego mieszkania w Katowicach. Niebagatelne znaczenie ma też cena. Zdradzamy, co jeszcze!

Śląsk to prężnie rozwijający się rynek mieszkaniowy, przyciągający inwestorów z całej Polski. Tylko w ubiegłym roku w całym województwie oddano do użytkowania ponad 18 tys. nowych mieszkań, przekraczając wynik z 2019 roku aż o 30%[1]. Co oferują dziś w największym mieście aglomeracji deweloperzy i jak wyłowić z oferty mieszkanie idealne? Podpowiadamy!

Dobra lokalizacja priorytetem

Z analizy jednego z ogólnopolskich deweloperów działającego również na rynku katowickim – Grupy Murapol – wynika, że lokalizacja inwestycji mieszkaniowej jest kluczowym czynnikiem przy wyborze lokalu dla ponad połowy nabywców (53,3%). Ten aspekt jest zatem ważniejszy nawet od ceny mieszkania (wybór 33,9% ankietowanych) czy rozkładu pomieszczeń (10,1%).

- Klientom zależy przede wszystkim na obecności terenów zielonych oraz niezbędnych usług w sąsiedztwie. Znaczenie ma także czas dojazdu do centrum i dostęp do komunikacji miejskiej – wymienia Marzena Olearczyk, kierowniczka działu sprzedaży Grupy Murapol w Katowicach.

Warto zatem osobiście sprawdzić, czy okolica, w jakiej znajduje się wybrana inwestycja, odpowiada naszym potrzebom. Rodzicom z pewnością zależeć będzie na bliskości szkoły, przedszkola czy ośrodka zdrowia, podczas gdy single bardziej docenią sąsiedztwo modnych lokali czy siłowni.

Jakość ma znaczenie

Gdy już znajdziemy odpowiednią lokalizację, warto przyjrzeć się konkretnym inwestycjom. Ważną rolę odgrywają kwestie bezpieczeństwa na osiedlu, np. monitoring, ochrona czy miejsca postojowe w garażu podziemnym. Trzeba także zwrócić uwagę na standard wykonania budynków, wykorzystanie energooszczędnych materiałów, jakość części wspólnych, takich jak klatki schodowe, windy, zagospodarowanie terenów zewnętrznych. Coraz częściej spotykanymi udogodnieniami są nowoczesne technologie, np. smart home, które znacznie podnoszą prestiż inwestycji. O te wszystkie rozwiązania pytajmy doradców klienta i domagajmy się potwierdzenia ich odpowiedzi w projekcie budowlanym. Od tych aspektów będzie zależało, czy będzie nam się mieszkać wygodnie, bezpiecznie i oszczędnie przez wiele lat oraz czy – w razie potrzeby – mieszkanie łatwo się wynajmie lub sprzeda.

Najmniej ryzykownym wyborem z tego punktu widzenia jest zakup mieszkania od sprawdzonego, doświadczonego dewelopera. Takich firm nie brakuje w Katowicach, nowe osiedla w mieście często budują ogólnopolscy inwestorzy.

Jak oszczędzać, to tylko na promocjach

Wymarzona okolica i odpowiednia inwestycja to niejedyne czynniki, decydujące o zakupie mieszkania. Dla co trzeciego nabywcy kluczowa jest cena, tymczasem stawki za m kw. systematycznie rosną. W marcu na nowe mieszkanie w Katowicach trzeba było wydać średnio prawie 395 tys. zł[2]. Wzrost cen widać jak na dłoni także w statystykach banków udzielających hipotek. Z danych BIK wynika, że liczba kredytów wysokokwotowych (w przedziale 300 - 350 tys. zł) wzrosła w minionym roku o ponad 8%[3].

Każdy, kto myślał, że oszczędzi na zakupie w kryzysie wywołanym pandemią, srogo się rozczarował. Wciąż jednak na rynku można upolować okazje, które sezonowo oferują deweloperzy realizujący nowe inwestycje mieszkaniowe. Katowice nie odbiegają pod tym względem od innych polskich miast, dlatego warto być na bieżąco z ofertami firm budujących wybrane osiedla.

Mniejszy metraż, ale więcej pomieszczeń

Od zasobności portfela czy zdolności kredytowej zależy też metraż mieszkania, na którego zakup możemy sobie pozwolić. Najnowsze analizy wskazują, że choć średnia powierzchnia mieszkania kupowanego na rynku pierwotnym spada od lat, od 2017 roku widać wyraźnie, że nabywcy częściej niż kawalerek, poszukują mieszkań 2-pokojowych[4] – nawet jeśli ich metraż nie jest duży. Nic dziwnego – osobna sypialnia/gabinet/pokój dziecięcy to duży komfort, zwłaszcza w obecnych okolicznościach, zmuszających nas do częstszego przebywania w domu.

Warto mieć to na uwadze, przeglądając ofertę mieszkań w Katowicach. Nowe osiedla budowane są według projektów sprzed kilku lat, więc nie wszystkie są dopasowane do aktualnych trendów na rynku, wynikających z pandemii koronawirusa. Trzeba też pamiętać, że skoro lokale 2-pokojowe cieszą się największym wzięciem, najszybciej znikają z oferty. Dlatego warto zarezerwować je na wczesnym etapie realizacji inwestycji.

Mieszkanie łatwe do aranżacji i koniecznie z balkonem

Jako że najczęściej wybieramy kompaktowe, 2-pokojowe mieszkania, w cenie są funkcjonalne układy. Wszelkie skosy, duży udział ścian nośnych czy niestandardowe kształty poszczególnych pomieszczeń utrudniają ich aranżację. W małym mieszkaniu warto postawić np. na salon z aneksem, który pozwoli nam wpuścić do wnętrza więcej światła i spędzać więcej czasu z domownikami. Obecność szafy wnękowej w przedpokoju pozwoli oszczędzić miejsce w innych pomieszczeniach, a dzięki wysokim sufitom zyskamy dodatkowe miejsca do przechowywania. W tym kontekście dobrze sprawdza się komórka lokatorska lub choćby wózkownia. Pytajmy o ich obecność.

Skoro już jesteśmy w temacie tzw. powierzchni dodatkowych, dziś trudno wyobrazić sobie przeprowadzkę do mieszkania bez balkonu. To skrawek własnej przestrzeni na świeżym powietrzu, tak bardzo zyskujący na znaczeniu w dobie zdalnej pracy i nauki. Szczęściarze natrafią w Katowicach nawet na lokale z tarasami i ogródkami.

 

 

[1] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/budownictwo/budownictwo-mieszkaniowe-w-okresie-styczen-grudzien-2020-roku,5,110.html

[2] https://tabelaofert.pl/ceny-nieruchomosci/katowice

[3] https://media.bik.pl/informacje-prasowe/638051/bik-podsumowanie-2020-r-na-rynku-kredytowo-pozyczkowym-i-perspektywy-na-rok-2021

[4] https://www.jll.pl/pl/trendy-i-analizy/miasta/dodatkowy-pokoj-na-tym-samym-metrazu