Urządzenie pokoju nastolatka to prawdziwe wyzwanie dla każdego rodzica. Z całą pewnością, należy go urządzać w porozumieniu i za zgodą, a najlepiej we współpracy z młodym człowiekiem, pamiętając o jego potrzebach i mając na uwadze jego oczekiwania. Pokój dorastającego dziecka jest idealną przestrzenią dla wyrażenia jego własnego stylu i osobowości. Często odzwierciedla jego zainteresowania, a także charakter i usposobienie. Ze względu na to, że pokój ten pełni rolę zarówno sypialni, jak i pokoju do nauki, a nieraz również miejsca spotkań ze znajomymi, kwestia umiejętnej aranżacji nabiera tu szczególnego znaczenia.

Jaki kolor ścian?

Kolor ścian w pokoju twojego dziecka powinien wyrażać jego usposobienie i dlatego należy go wybierać wspólnie. Oczywiście, dobrze jeśli kolorystyka jest zgodna z aktualnymi trendami i odpowiada podstawowym zasadom wnętrzarskim, jednak jeśli nie leży ona w guście twojego dziecka, należy w pierwszej kolejności posłuchać jego zdania. Pokoje niewielkich rozmiarów optycznie powiększają jasne kolory, niekoniecznie biel. Dobrze sprawdzają się odcienie beżu i chłodne stonowane barwy, również pastele. Większe pole do popisu pozostawia za to większa przestrzeń, należy przy tym pamiętać, aby nie przesadzić z łączeniem skrajnie różnych kolorów, takich jak pomarańczowy i różowy.

Bardzo ważną kwestią jest rodzaj i jakość farb. Jeśli właściciel pokoju jest alergikiem, konieczne będzie zastosowanie farb antyalergicznych, które będą dla niego całkowicie bezpieczne. Dobrze też zwracać uwagę na łatwość czyszczenia pomalowanych ścian, na rynku dostępne są farby zmywalne, które świetnie się sprawdzają nie tylko w pokoju małych dzieci.

Sypialnia i miejsce do nauki w jednym

Pokój nastolatka to z całą pewnością pomieszczenie wielozadaniowe. To przestrzeń, na której młody człowiek nie tylko wypoczywa dniu pełnym wyzwań, ale również uczy się, a nieraz również spotyka się ze znajomymi. Taki zestaw potrzeb wymaga od osoby urządzającej tę powierzchnię bardzo obiektywnego spojrzenia i umiejętności pogodzenia funkcjonalności z designem. 

Nie wyobrażamy sobie pokoju dla nastolatka bez praktycznego systemu przechowywania, które muszą być pojemne i mieć nowoczesny wygląd. W tej roli dobrze sprawdzają się regały młodzieżowe, dostępne w różnych wersjach - otwartych, częściowo zamkniętych lub całkowicie zamkniętych. Składają się one z systemu pojemnych szaf, półek i szuflad, a także frontów, dostępnych w różnych wariantach kolorystycznych. Do odrabiania lekcji lub do pracy na komputerze niezbędne będzie biurko młodzieżowe oraz wygodny fotel lub krzesło. Jeśli twoje dziecko jest zapalonym graczem komputerowym i dużo czasu spędza na zdobywaniu kolejnych poziomów w swojej grze, z pewnością najlepszym rozwiązaniem dla niego będzie krzesło gamingowe o specjalnej konstrukcji, którego poszczególne elementy wykonane są z najwyższej jakości materiałów, zapewniających najlepsze ustawienie fotela podczas gry. 

Pamiętajmy jednak, że pokój nastolatka to także miejsce do odpoczynku, dlatego powinno ono zapewniać komfortowe warunki do regeneracji sił. Wielkość łóżka zależy w dużej mierze od metrażu pokoju oraz od wzrostu dziecka. Najczęściej wybierane wymiary łóżka to 90x200 cm, a do większych pomieszczeń 120x200 cm. Dobrze, jeśli łóżko młodzieżowe wyposażone jest w pojemnik na pościel i wygodną stabilną ramę, a także zagłówek. Na mniejszych powierzchniach dobrze sprawdzi się rozkładany tapczan do spania lub wersalka.

Pokój dziewczyny a pokój chłopaka

Pokój dziewczyny zwykle znacznie się różni od pokoju chłopaka. Różnice zaczynają się już na etapie wyboru kolorystyki wystroju. Dziewczyny najczęściej wybierają różne odcienie bieli lub pastelowe kolory, które znakomicie wpisują się w styl skandynawski z bardzo delikatnymi dodatkami, a także w styl prowansalski czy glamour. Ich pokoje zwykle są bogate w tekstylne dodatki, takie jak poduszki, zasłony, dywan, narzuty na łóżko lub siedziska. Ściany zdobią obrazy w antyramach lub zdjęcia z wakacji. Pokój chłopca jest na pewno bardziej ubogi w dodatki i dekoracje, więcej w nim natomiast nowinek technicznych i gadżetów. Całą uwagę skupia na sobie kącik gamingowy, n aktóry składa się biurko oraz obrotowe krzesło z wygodnym oparciem i podłokietnikami. Oczywiście, wiele zależy też od pasji dziecka. Warto jego osiągnięcia sportowe, naukowe lub w innych dziedzinach odpowiednio wyeksponować, na przykład montując w tym celu oddzielną półkę na oprawione dyplomy, a także puchary czy odznaki.