Katowice są rajem dla fanów festiwali muzycznych. Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy wielu różnych gatunków, począwszy od jazzu, przez elektronikę i hip-hop, aż po szeroko pojętą alternatywę. W trakcie festiwali takich jak Tauron Nowa Muzyka, Metal Hammer Festival czy OFF Festival, Katowice goszczą artystów na światowym poziomie.

W tekście przyglądamy się kilku wybranym imprezom, organizowanym we wspomnianym mieście.

 

Katowice - miasto muzyki

Katowice są miejscem, które stało się synonimem festiwalu muzycznego. Sezon festiwalowy w Katowicach zaczyna się od wczesnej wiosny i trwa do później jesieni. W tym czasie miasto pulsuje od dźwięków przeróżnych nurtów, łącząc tym samym całe pokolenia uczestników muzycznych imprez. Czasem jest to pop, innym razem cięższe gitarowe brzmienia. Zresztą, co tu dużo mówić – od 2015 roku Katowice mogą szczycić się mianem Miasta Muzyki UNESCO. Miasto zostało docenione za różnorodność i intensywność życia muzycznego, twórczość związanych z miastem artystów i ich wkład w rozwój oraz upowszechnianie muzycznego dziedzictwa, oraz wspaniałą infrastrukturę służącą zarówno twórcom, jak i mieszkańcom.

 

Tauron Nowa Muzyka

Katowicka Strefa Kultury niemal bezustannie pulsuje od najbardziej intrygujących dźwięków z całego świata, a Tauron Nowa Muzyka Katowice jest jednym z najbardziej renomowanych festiwali muzycznych na terenie Europy. Jego kultowy status potwierdzają co roku świetni artyści, interesujący program artystyczny oraz niebanalna lokalizacja w sercu Śląska. Wśród wielu znakomitych wykonawców będą m.in. Cigarettes After Sex, Underworld, Andy Stott, Skalpel, Anna Calvi, Low Key, Shards i wielu innych. Stałych bywalców festiwalu zachęcać nie trzeba, natomiast wszyscy pozostali powinni zrobić sobie przysługę i wpaść na to wydarzenie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziecie odwiedzać ten festiwal ponownie - naprawdę warto! Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się między 29 lipca a 1 sierpnia.

 

Metal Hammer Festival

Fani szeroko pojętego rocka i metalu w trakcie poprzednich edycji festiwalu mieli okazję obejrzeć na żywo tak znakomite zespoły jak Megadeth, Opeth, Judas Priest, Tool, Paradise Lost, Moonspell, Vader, Hunter, Mech i Acid Drinkers. W tym roku największą atrakcją wydarzenia będzie amerykańska grupa Deftones, wykonująca muzykę z pogranicza rocka i metalu. W katowickim Spodku wystąpi również formacja Therapy? z Irlandii Północnej oraz brytyjska wokalistka i multiinstrumentalistka A.A. Williams. Metal Hammer Festival to wydarzenie, które zapewni nie tylko dużą dawkę fantastycznej muzyki, ale również ogromną ilość pozytywnych emocji, nastrajając pozytywnie aż do następnej edycji festiwalu. Najnowsza odsłona Metal Hammer Festival odbędzie się 13 lipca 2022 roku w katowickim Spodku. Obecność obowiązkowa!

 

OFF Festival

Ten znany i ceniony festiwal muzyczny obejmuje szeroko rozumianą muzykę alternatywną i jest obecnie jednym z najbardziej prestiżowych festiwali muzyki alternatywnej w Europie. Od 2010 r. wydarzenie odbywa się w malowniczej Dolinie Trzech Stawów (wcześniej, pierwsze cztery edycje tej imprezy odbyły się w Mysłowicach). Każdego roku, na scenie festiwalu występuje czołówka polskich i światowych gwiazd tworzących alternatywne brzmienia. OFF Festival Katowice 2021 odbędzie się w dniach 6-8 sierpnia.

Jeśli nie chcesz przegapić wartych uwagi wydarzeń muzycznych, sprawdź nadchodzące festiwale w Katowicach. Warto być na bieżąco i śledzić informacje dotyczące festiwali muzycznych, które czekają na rzesze miłośników dobrego brzmienia.