Górny Śląsk już od wielu lat zrywa z łatką regionu skoncentrowanego na przemyśle. Obecnie to województwo, które nie tylko zaskakuje pięknymi pomnikami przyrody, ale i licznymi zabytkami. Gdzie warto wybrać się, gdy dotrzemy do serca województwa śląskiego? Jak najwygodniej poruszać się podczas wyjazdu turystycznego w takiej sytuacji? Odpowiadamy.

Turystyka poprzemysłowa

Od przemysłu i jego wpływu na Górny Śląsk trudno jednak uciec. Nie zmienia to faktu, że odcisnął swoje piętno na całym regionie, ale i pozostawił wiele interesujących zabytków. Szczególnie warto w tym celu odwiedzić Zabrze, gdzie znajduje się m.in. Szyb Maciej oraz Sztolnia Luiza. W każdym z tych miejsc dowiemy się czegoś innego na temat przemysłowej historii śląska, a do tego w sztolni możemy wziąć udział w podziemnym spływie. Podobne atrakcje czekają w Tarnowskich Górach, gdzie możemy odbyć spływ w Sztolni Czarnego Pstrąga w ramach zwiedzania kopalni srebra.

Beskidy

Górny Śląsk to również góry - z Katowic do Wisły czy Ustronia dostaniemy się w ponad godzinę jazdy samochodem. W Beskidach czekają na nas nie tylko piękne miasteczka, ale przede wszystkim górskie szlaki, od niskich, mało wymagających szczytów, po takie góry jak Rysianka, Barania Góra, Skrzyczne, Klimczok czy Pilsko i Babia Góra. Każdy z mniejszych regionów oferuje nie tylko niezapomniane widoki, ale także sporą bazę noclegową i gastronomiczną. Dla wielbicieli pieszych wędrówek to rozwiązanie idealne, jeśli szukamy miejsca, gdzie turystów jest zauważalnie mniej niż np. w obleganych Tatrach.

Nikiszowiec

Na moment wrócimy do poprzemysłowego dziedzictwa Katowic. Zamiast jednak sięgać po kopalnie i fabryki, zajrzymy do architektury robotniczej Górnego Śląska. Nikiszowiec to ewenement na skalę europejską. Wybudowane na początku XX wieku osiedle służyło potrzebom pracowników kopalni Giesche, obecnie natomiast jest pomnikiem architektury tamtego czasu. Warto wybrać się tam, aby poczuć klimat Górnego Sląska, jaki towarzyszył jego mieszkańcom przez dziesięciolecia.

Zamek w Pszczynie

Choć zamków na terenie Górnego Śląska jest sporo, to postanowiliśmy wyróżnić ten w Pszczynie. Niegdyś była to budowla warowna, ale od momentu, gdy zamki straciły swoje właściwości obronne, jego właściciele przemianowali go na pałac, który dziś możemy zwiedzać. Zamek to jednak nie wszystko, choć jego komnaty i wnętrza są fascynujące. Po wizycie w środku możemy udać się na spacer do przyległego parku, który jest jednym z najpiękniejszych miejsc tego typu w regionie.

Jak poruszać się po Górnym Śląsku?

Zabytki i miejsca kultury Górnego Śląska to z pewnością są atrakcje, które warto zobaczyć. Co jednak z transportem? Jeśli jesteś podróżnym, który zastanawia się nad przylotem do województwa śląskiego, to rozważ wynajem auta z Flex Rent. Jesteśmy jedną z największych wypożyczalni w Polsce - oferujemy komfortowe samochody w dobrych cenach. Wystarczy, że zarezerwujesz auto przez naszą stronę internetową, wybierzesz interesujący Cię zakres wynajmu i gotowe - resztę formalności wypełnisz już na miejscu, na lotnisku Katowice-Pyrzowice. Zapraszamy!