Przed nami kolejne maksimum tzw "spadających gwiazd" czyli rojów meteorytowych zwanych perseidami oraz deszczem meteorytów.

Od 17 lipca możemy zaobserwować wzmożoną aktywność spadania Perseidów. Póki co są to 3-5 meteorów na godzinę, ale 12 sierpnia, kiedy to ma nastąpić maksimum można będzie zaobserwować nawet 150 "spadających gwiazd" na godzinę.

Maksimum zapowiadane jest na 12 sierpnia między godziną 15:00 a 17:30 a także 12 sierpnia od godziny 2:00 do 6:00.
Najważniejsza dla obserwacji będzie noc z 11 na 12 sierpnia, ale powoli polecamy wieczorne spacery w głową w chmurach, bo może być ładnie.

Gdzie i jak najlepiej obserwować Perseidy?
Wyjdź za miasto. Światła miast, tzw. smog optyczny, utrudnia obserwację szczególnie słabszych obiektów nieba. A letnie niebo i tak jest dość jasne, zatem nie ułatwia obserwacji.
Znajdź miejsce, gdzie masz dobry widok na północno-wschodnią część nieba, gdzie nic jej nie zasłania.
Znajdź Gwiazdę Polarną, a następnie przesuń wzrok trochę w prawo – tam mniej więcej znajduje się Perseusz, który oznacza środek punktu, w którym najczęściej możemy zaobserwować deszcz meteorytów.
Takie obserwacje wymagają często sporo cierpliwości. Jeśli noc jest chłodniejsza warto mieć ze sobą koc i ciepłe ubrania.Czym są Perseidy?
Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca–24 sierpnia. Maksimum roju obserwuje się pomiędzy 12 i 13 sierpnia. Rój ten związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle. Podczas okresu występowania roju radiant przemieszcza się przez gwiazdozbiory: Kasjopei, Perseusza i Żyrafy (w maksimum aktywności znajduje się w pobliżu gwiazdy η Persei). Przeciętna aktywność tego roju w ostatnich latach wynosi około 100 ZHR.

Są one obserwowane od około 2000 lat, zaś najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Czasem nazywane są "łzami świętego Wawrzyńca", ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

Rój widoczny jest od około połowy lipca każdego roku, ze szczytem aktywności pomiędzy 9 i 14 sierpnia. Meteory widoczne są na całym niebie, ale z powodu parametrów orbity komety Swifta-Tuttle'a Perseidy są najlepiej widoczne na półkuli północnej. Ze względu na dużą wysokość radiantu nad horyzontem, zwykle najwięcej Perseidów obserwuje się w drugiej połowie nocy i nad ranem.