Wbrew obiegowej teorii, że internet jest wrogiem książek, okazuje się, że może być odwrotnie. Na Śląsku internet służy książkom i czytaniu.

Czyli jak to często bywa. Dane narzędzie może być szkodliwe bądź pożyteczne. Siekierą można rozbić szybę w samochodzie sąsiada. Ale można również wyrąbać przejście do ogarniętego pożarem mieszkania.

Podobnie jest z internetem. O negatywnych zjawiskach związanych z internetem nie będziemy wspominać. Niech czynią to inni. My wolimy wskazywać na pozytywy. I właśnie w najbliższą sobotę dowód, że takie są.

W globalnej sieci mówi się i pisze właściwie o wszystkim. A jak o wszystkim, to oczywiście również o książkach. Istnieje wiele blogów poświęconych czytaniu. Blogerzy dzielą się swoimi odczuciami, wrażeniami, a także prezentują innym książki przez siebie odkryte. Bo przecież na rynku czytelniczym jest chyba jeszcze większe zatrzęsienie "produktów" niż w sklepach spożywczych. Konia z rzędem temu, to by przeczytał wszystkie książki dostępne w bieżącej sprzedaży sprzedaży. Czasu zabraknie. A wcześniej zabraknie pieniędzy.

Ale jest przecież internet. I całkiem prężna społeczność blogerów, a zarazem moli książkowych. Bez sieci teleinformatycznej byłoby im trudniej dzielić się swoimi skarbami. A tak - proszę bardzo - jest internet, jest miasto, a w mieście tym księgarnia. Księgarnia, czyli miejsce, w którym można urządzić wymianę książek.

Toteż 7 maja (najbliższa sobota) Śląscy Blogerzy Książkowi we współpracy z księgarnią Bukszpan z Katowic (ul. 3 Maja 22) od 1.00 do 16.00 organizują Majową Wymianę Książek. Główna zasada, która będzie obowiązywać, brzmi tak: "Ile przynosisz, tyle wynosisz". Poniżej szczegółowy regulamin.

1) Wymianę książkową organizują Śląscy Blogerzy Książkowi we współpracy z księgarnią Bookszpan Katowice w dniu 07.05.2016 r. (sobota) w godzinach 11:00 – 16:00.

2) Organizatorzy akcji w żaden sposób nie zarabiają na tej akcji oraz nie czerpią z niej żadnych innych profitów.

3) "Ile przynosisz, tyle wynosisz" to główna zasada akcji.

4) Książki wymieniamy w trzech kategoriach (ze względu na datę wydania książki):
I kategoria to roczniki 2000 – 2008,
II kategoria to roczniki 2009 - 2016,
III kategoria to książki młodzieżowe wydane w latach 2000-2016.

5) Wymieniamy tylko beletrystykę dla dorosłych oraz dla młodzieży. Nie przyjmujemy podręczników, poradników, komiksów itp. Przyniesione książki powinny być w dobrym stanie.

6) Wymiana odbywa się "z ręki do ręki" - jeśli zainteresuje nas dana pozycja na stoliku z danej kategorii, to wymieniamy ją na własne książki z tej samej kategorii (decyduje rok wydania).

7) Wraz z oddaniem książek na wymianę, uczestnik traci do nich prawo i nie może domagać się ich zwrotu.

8) W sprawach, które pomija powyższy regulamin decyzję podejmują Śląscy Blogerzy Książkowi.