Śląska architektura i terapeutyczna moc kina to tematy spotkań, które odbędą się w czerwcu w salonie Empik Silesia. Już 12 czerwca, podczas kolejnego wydarzenia z cyklu „Porozmawiajmy o Śląsku” Marcin Nowak - dziennikarz, geograf i autor bloga „Wędrowne Motyle” oraz Adrian Chorębała - menedżer Galerii Rondo Sztuki podyskutują z publicznością o zmieniającym się lokalnym krajobrazie. Tydzień później (18 czerwca) pasjonaci kina i psychologii spotkają się, aby porozmawiać o roli filmu we współczesnym świecie.

Porozmawiajmy o Śląsku #3 Jak zmienia się Śląsk?

12 czerwca, godz. 18:00

Empik Silesia, ul. Chorzowska 107, Katowice

 

Jakim przemianom ulega architektura współczesnego Śląska? Czy jej przemysłowa przeszłość to cenne dziedzictwo czy przekleństwo? Pytania dotyczące unikatowego śląskiego krajobrazu zadadzą sobie i uczestnikom gospodarze spotkania w Empiku Silesia. Marcin Nowak i Adrian Chorębała podyskutują z zebranymi gośćmi o przeobrażeniach zachodzących w miejskich tkankach Górnego Śląska oraz o możliwościach i perspektywach turystycznych regionu.

 

Plan totalny spotkania z filmem # 3 Na tropach psychologii w filmie

18 czerwca, godz. 18:00

Empik Silesia, ul. Chorzowska 107, Katowice

 

Czy kino jest odbiciem naszego życia i może być także jego kreatorem? Jak najskuteczniej z niego czerpać? Na te i wiele podobnych pytań badacze i teoretycy filmu od dawna szukają odpowiedzi. Ponad 120-letnia historia X muzy pokazuje, że niezależnie od nurtu, gatunku i nakładu pracy ekipy filmowej, każdy seans może cieszyć nie tylko wzrok ale i serce.

 

Psycholog Agnieszka Skorupa oraz teatrolog i filmoznawca Anna Ratkiewicz będą gośćmi trzeciej odsłony cyklu „Spotkania z filmem”. Prelegentki wraz z pasjonatami kinematografii przeanalizują jej rolę w życiu człowieka i opowiedzą o tym, jak dzieła sztuki filmowej wykorzystywane są w terapii, edukacji oraz w rozwoju osobistym. Punktem wyjścia do rozmowy, którą poprowadzi Patrycja Paczyńska-Jasińska, socjolog filmu z katowickiego wydziału zamiejscowego Uniwersytetu SWPS i organizatorka cyklu pokazów „Filmowe Psycho-Tropy”, będą dwie części książki „Film w edukacji i profilaktyce. Na tropach psychologii w filmie”.