Na całym świecie kobiety uprawiające hokej na lodzie mają wyjątkowo mocne charaktery. I takie są też reprezentantki Polski, które od 6 (czyli dzisiaj) do 12 stycznia 2018 roku będą gospodarzem Mistrzostw Świata dywizji 1B.

Areną czempionatu będzie lodowisko Spodka w Katowicach. - Już od kilku lat gościmy w naszym mieście duże wydarzenia hokejowe. Tym razem przed nami Mistrzostwa Świata kobiet do lat 18 dywizji IB w hokeju na lodzie. Organizacja hokejowych wydarzeń w Katowicach to efekt naszej świadomej strategii inwestowania w sport zarówno zawodowy, jak i amatorski, a obecność katowiczanek w polskiej reprezentacji to dla nas dodatkowy powód do dumy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.​​ - Przed rokiem mistrzostwa także odbyły się w stolicy Śląska, w dzielnicy Janów. Na tamtejszym Jantorze biało-czerwone sięgnęły po historyczny sukces zdobywając brązowy medal. Liczymy, że teraz nasze hokeistki także zagrają o wysokie cele. Widać, że drużyna jest w stałym progresie – podkreśla prezes Polskiej Hokej Ligi Janusz Wierzbowski.

– W styczniu ubiegłego roku po raz pierwszy wystąpiliśmy na poziomie 1B i tamten wynik należy określić jako znakomity. Przy odrobinie szczęścia mogliśmy pokusić się nawet o awans – przypomina selekcjoner polskich hokeistek z kadry U18 Grzegorz Klich.

Turniej w Katowicach znów zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Reprezentantki Polski wystąpią w bardzo zbliżonym składzie jak przed rokiem, zespół powinien zatem doskonale rozumieć się na lodzie i poza nim, a dobra atmosfera w ekipie to przecież klucz do sukcesu. Trener Klich przestrzega jednak przed przedwczesnym rozdawaniem medali. – Oczywiście gramy o jak najwyższe cele, ale pamiętamy, że ta reprezentacja funkcjonuje dopiero od 2014 roku. Rywale mają znacznie większy bagaż doświadczeń w imprezach tej rangi. Faworytem będą Dunki i zespół z Francji. Trójkolorowe spadły z dywizji 1A i zapewne chcą szybko do niej wrócić – zaznacza Grzegorz Klich.

O obliczu polskiego zespołu powinny decydować Klaudia Kaleja, Wiktoria Gogoc, Anna Sopata czy Martyna Sass. – Postawiłyśmy sobie same jasno określony cel. To awans – mówi wprost Klaudia Kaleja, specjalista od silnych strzałów z dystansu i gry ciałem. – Wszelkie braki staramy się nadrabiać zaangażowaniem. Jesteśmy taką mieszanką wybuchową. Jak odpalimy to nikt nas nie powstrzyma – dodaje Kaleja zapraszając jednocześnie do kibicowania na lodowisku w Spodku.

Terminarz Mistrzostw Świata 1B Juniorek U18 w hokeju na lodzie - Katowice 2018, lodowisko Spodek, Al. Korfantego 35:

Sobota - 06.01.2018

godz. 13:00 Wielka Brytania - Dania

godz. 16:30 Chiny - Polska

godz. 20:00 Australia - Francja

 
Niedziela - 07.01.2018

godz. 13:00 Francja - Wielka Brytania

godz. 16:30 Polska - Australia

godz. 20:00 Dania - Chiny

 

Wtorek - 09.01.2018

godz. 13:00 Francja - Chiny

godz. 16:30 Dania - Polska

godz. 20:00 Australia - Wielka Brytania

 

Czwartek - 11.01.2018

godz. 13:00 Dania - Australia

godz. 16:30 Polska - Francja

godz. 20:00 Wielka Brytania - Chiny

 

Piątek - 12.01.2018

godz. 13:00 Chiny - Australia

godz. 16:30 Francja - Dania

godz. 20:00 Polska - Wielka Brytania

 

Wstęp na wszystkie spotkania MŚ1B na lodowisko w Spodku jest bezpłatny.