Squash - dyscyplina sportu, która zdobywa coraz większość popularność na Śląsku i w naszym mieście. O squashu rozmawiamy z licencjonowanym trenerem Maciejem Chrzanowskim, który profesjonalną trenerką zajmuje się od 6 lat, a jego wychowankowie startują już w mistrzostwach Polski.

Dlaczego squash staje się coraz bardziej popularny?

Dyscyplina ta według Forbsa jest na pierwszym miejscu wśród 10 sportów najlepiej wpływających na zdrowie i kondycję. Grając w squasha można zgubić nawet 900 kalorii na godzinę i porównywalne to jest tylko z zaawansowaną wspinaczką górską. jeszcze jeden wielki plus, a mianowicie biegając, pływając czy uprawiając inny forsujący sport skupiasz się na wysiłku i zmęczeniu, a przy squashu na zdobyciu punktu i grze, która sprawia wiele frajdy. W odróżnieniu od tenisa, wchodzisz na kort i od razu grasz, oczywiście amatorsko, ale nie trzeba dłużących się godzin treningu, żeby móc odbić piłkę i stoczyć mecz z kolegą, żoną czy własnym dzieckiem.

Czyli przyjemne z pożytecznym, i naprawdę ludzie gubią kilogramy?

Oczywiście, że tak. Pod warunkiem regularnych treningów czy gry.

Tzn?

Dwa , trzy razy w tygodniu, a do tego najlepiej sauna to minimum. Ale nie zapominajmy, że jak ktoś po meczu zje 2 tabliczki czekolady lub odwiedzi najbliższego Maca to jego wysiłek pójdzie na marne.

Jak wygląda infrastruktura na Śląsku?

Coraz lepiej, na Śląsku raz za razem otwierają się nowe kluby, które w cenie kortu mają najczęściej saunę, a czasem całą strefę cardio, czy siłownię. Ostatnio nowy klub otwarł się w Sosnowcu na przykład, ja treningi daję w Bytomiu, Sosnowcu, Gliwicach, rzadziej w Katowicach.

A ceny kortów?

Różnie, od 30 do 50 zł za godzinę. Często jest to zależne od pory dnia, rano z reguły jest taniej. I nie jest to wcale dużo bo jak uśrednimy, że jest to około 40 zł to przy podziale na dwie osoby wychodzi 20 zł na osobę, prawie jak za basen a kort mogą też wynająć trzy osoby.

Jaki sprzęt wybrać?

No cóż warto zainwestować w bezpieczne buty, tzn. antypoślizgowe i chroniące kostkę oraz w w miarę dobrą rakietę, a to koszt około 200 zł, buty podobnie. Oczywiście jest i sprzęt dużo droższy , ale na poziomie amatorskim i zabawy nie ma co szaleć, chyba, że ktoś lubi.

A zasady gry?

Bardzo proste, piłka o główną ścianę w taki sposób, żeby przeciwnik miał trudność z jej odebraniem, a ponieważ jest to najszybsza piłka świata to jeszcze zasada savour a vivre i zdrowego rozsądku.

Dziękuję za rozmowę

Dziękuję i zapraszam na korty


Poniżej podajemy adresy katowickich klubów, gdzie można zagrać w squasha:

Squash Arena
Katowice, ul. Ceglana 67
Tel: 32 757 40 04

Sqush Fit
Katowice, ul. Piotrowicka 90
Tel: 500 847 462

Squashok
Katowice, ul. Wiązowa 5
Tel: 32 733 78 67

Siłownia, Centrum odnowy biologicznej
Katowice, ul. Wesoła 3
Tel: 506 486 630