Pierwsi trójkołowi cykliści jeszcze na długo przed przejazdem pojawili się przy stoiskach Polskiego Czerwonego Krzyża i Fundacji Eco Textil, aby wspólnie oczekiwać na ten szczególny moment. Zapoznawali się i razem ćwiczyli jazdę na rowerach, opowiadali swoje historie. Najmłodsi byli zaciekawieni kursem pierwszej pomocy organizowanym w namiocie PCK i chętnie korzystali z edukacyjnych materiałów dostępnych przy stoisku Fundacji.

Czas szybko mijał i niebawem wszyscy zostali poproszeni o przejście na miejsce startu. Spiker zapowiedział wyjątkowy przejazd organizowany przez Fundację Eco Textil i Polski Czerwony Krzyż. Wydarzenie to miało na celu pokazanie, że osoby niepełnosprawne mogą aktywnie spędzać czas i dołączać do sportowych aktywności. Wyjątkowi cykliści z ogromną dumą przejechali “odcinek specjalny” przy ogromnym wsparciu rodzin, znajomych, nauczycieli oraz pozostałych kibiców, którzy licznie przybyli w okolice mety. Na linii mety miały też miejsce gratulacje oraz pamiątkowe zdjęcia.

W tym wyjątkowym przejeździe udział wzięli: Jerzy Blinda z Katowic, Wiktoria Suchecka oraz Andrzej Jabłoński z Kalisza, Martyna Mazurowska z Lednogóry, Kamil Wojciechowski z Gniezna, Kamila Wysota z Ostrowa Wielkopolskiego, Justyna Tyszer i Paweł Kucy ze Skarżyska-Kamiennej.

Wszyscy uczestnicy przejazdu dosłownie spisali się na medal – i oczywiście otrzymali go, a także wiele innych upominków podczas dekoracji.

Przejazd w Zabrzu pozostanie na zawsze w pamięci wszystkich uczestników, również ze względu na smutne zakończenie – tragiczny wypadek podczas trzeciego etapu 76. edycji Tour de Pologne.