Od kilku lat biegacze w różnych krajach świata biegają razem. Startują o tej samej godzinie w USA, Wielkiej Brytanii czy Australii. Pobiegać z nimi możesz też w Katowicach.

Pomysł na wspólne bieganie o nazwie "Parkrun" wywędrował z Wielkiej Brytanii. Pierwszy taki "społecznościowy" bieg odbył się tam w 2004 r. Uczestniczyło w nim tylko 13 biegaczy. Dziś są tysiące. Ale też biega się już w wielu różnych krajach. Także w Polsce.

Pierwszy polski parkrun został zorganizowany w 2011 r. w Trójmieście. A 7 maja 2016 r. o godzinie 9.00 odbędzie się pierwszy bieg parkrun w Katowicach. I nie będzie ostatni.

- Zapraszam serdecznie wszystkich biegaczy do parku Kościuszki w Katowicach na bezpłatne cotygodniowe biegi na dystansie 5 km. - mówi Anna Stachurska, katowicka koordynatorka projektu.

Parkrun to cykliczne i bezpłatne biegi na dystansie 5 km. z pomiarem czasu, organizowane w każdą sobotę o 9.00 rano w ponad 800 miejscach na całym świecie. Startować może każdy, bez względu na umiejętności, rezultaty czy też wiek. Liczy się przyjemność z biegania.

Biegacze wcześniej muszą się zarejestrować. Rejestracja jest jednorazowa. Dzięki niej uzyskuje się kod uczestnika. W ten sposób biegacz staje się członkiem wielkiej, międzynarodowej wspólnoty. Potem można brać udział w tylu biegach parkrun, w ilu tylko zdołamy. Uzyskane rezultaty zapisywane są w profilach uczestników i przesyłane na ich adres poczty elektronicznej.

Rejestracja przed biegiem odbywa się na stronie https://www.parkrun.pl/rejestracja/. Jest ona jednorazowa, a więc konieczna tylko przy pierwszym udziale w biegu parkrun. Aby wystartować w zawodach należy wydrukować indywidualny kod uczestnika i przyjść z nim na miejsce startu w sobotę przed godziną 9.00.

Fundacja, organizująca parkrun w Katowicach zaprasza nie tylko do biegania. Poszukuje również wolontariuszy, którzy pomogą w przeprowadzaniu biegów. O tym, jak są oni ważni, wie każdy organizator zawodów. W zamian za pomoc parkrun dziękuje im na stronie biegu oraz przyznaje 100 punktów, czyli dokładnie tyle, ile można otrzymać za zwycięstwo w biegu.