W najbliższą sobotę 19 maja każdy mieszkaniec może przyłączyć się do akcji sprzątania doliny Ślepiotki w okolicy osiedla „Zadole" w Katowicach.

Zbiórka przewidziana jest na godzinę 10 przy kościele pw. Matki Bożej Różańcowej przy ul. Zadole 36, a prace porządkowe potrwają do godziny 14. Potem organizatorzy zapraszają do wspólnego grillowania. Projekt organizowany jest przez Stowarzyszenie Wolnej Herbaty oraz Urząd Miasta Katowice.

To pierwsza w tym roku akcja w ramach inicjatywy „SprzątaMy Dzielnice”. Mieszkańcy wybrali 7 obszarów do sprzątania w głosowaniu zorganizowanym na Facebooku (do wyboru było 20 zgłoszonych lokalizacji). Prace porządkowe będą się odbywały w kolejności liczby zdobytych głosów. Poszczególne akcje odbędą się w soboty od 19 maja do 30 czerwca w następującym porządku:
1. Piotrowice/Ligota; Zadole - dolina Ślepiotki, okolice mostu nad Ślepiotką, pomiędzy ulicami Gdańską i Polarną (644 głosy),
2. Os. Witosa - okolice ulicy Dulęby aż po lasek i ogródki przy ulicy Grabskiego (299 głosów),
3. Wełnowiec - tereny za Parkiem Wełnowieckim, katowickie Alpy (265 głosów),
4. Zawodzie - Bulwary Rawy i okolice (195 głosów),
5. Piotrowice/Kostuchna – pomiędzy ulicami Biedronek i Pustułek (158 głosów),
6. Panewniki, Kokociniec - okolice ulic Kijowskiej i Wybickiego, przy nasypie kolejowym (95 głosów),
7. Wełnowiec/Józefowiec/Koszutka - okolice ul. Norwida, wzdłuż nasypu nieistniejącej linii kolejowej (71 głosów)

SprzątaMY Dzielnice to siedem akcji porządkowych w siedmiu dzielnicach Katowic i jeden z elementów projektu KATOobywatel, realizowanego przez Urząd Miasta w Katowicach. - Katowice to trzecie najbardziej zielone miasto w Polsce. Prawie połowa naszego miasta to tereny zielone: parki, lasy, skwery. Mamy także piękną architekturę i dzielnice o różnym charakterze. Jednak abyśmy mogli cieszyć się ze spędzania czasu w tych miejscach, musimy wszyscy także o nie dbać – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dlatego zachęcam do włączenia się do akcji, w której każdy z mieszkańców może zadbać o Katowice – dodaje prezydent.

W pierwszy etapie, w którym mieszkańcy wskazywali zaśmiecone tereny, wpłynęło 51 zgłoszeń. Najaktywniejsi okazali się mieszkańcy Piotrowic (siedem wniosków). Sześć zgłoszeń było z Panewnik i Ligoty, cztery z Józefowca, po trzy z Szopienic, osiedla Witosa i Załęża, po dwa z Kostuchny, Koszutki, Zawodzia, Wełnowca, Nikiszowca, Ochojca i Śródmieścia. Po jednym z os. Tysiąclecia, Brynowa, Janowa, Kokocińca, Murcek i os. Zadole.

Zero waste i KATOobywatel
Aktywiści ze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty nie tylko pomogą w sprzątaniu, ale też opowiedzą o sposobach na zmniejszenie ilości odpadów we własnym gospodarstwie domowym zgodnie z ideą “zero waste”. - Nasz cel to również rewitalizacja atrakcyjnych okolic miasta. Wiele z 20 zgłoszonych miejsc to tereny zielone położone nad rzeczkami i w lasach. Często są to jedne z niewielu miejsc w dzielnicy, gdzie można odpocząć na łonie natury. Obecnie leżą tam sterty śmieci, które nie tylko szpecą, ale są również niebezpieczne - mówi Olaf Józefoski ze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty.

Projekt realizowany jest we współpracy z Urzędem Miasta Katowice oraz przy wsparciu Wydziału Kształtowania Środowiska i Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Akcje porządkowe w dzielnicach to także element projektu KATOobywatel, zainicjowanego przez Urząd Miasta w Katowicach z myślą o budowie społeczeństwa obywatelskiego.

Woda z wodociągów i własne kubki
Wszystkie akcje organizowane w ramach „SprzątaMy Dzielnice” są podporządkowane ograniczeniu produkcji śmieci. Uczestnicy powinni zabrać ze sobą własne kubki, talerze i sztućce. Wodę do picia zapewnią Katowickie Wodociągi S.A., a kolorowe worki do selektywnej Zbiórki Odpadów przekaże Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Szaszłyki i inne potrawy z grilla zostaną przygotowane na wielorazowych, stalowych tackach.

Śmieci rekreacyjne
Aktywiści ze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty organizują m.in. comiesięczne spotkania zero waste na Śląsku, na których przekonują, że każdy z nas może ograniczyć produkcję odpadów i emisję chemikaliów w swoim gospodarstwie domowym. Można m.in. używać produktów wielorazowych, np. toreb z materiału, a do sprzątania produktów naturalnych np. sody oczyszczonej.

Stowarzyszenie Wolnej Herbaty prowadziło m.in. ogólnopolską akcję społeczną #codziennie5, zachęcającą do tego, żeby codziennie zebrać pięć śmieci w swojej najbliższej okolicy i wyrzucić je do kosza. Byli też inicjatorami pierwszej kawiarenki naprawczej na Śląsku. Grupa zorganizowała kilka akcji sprzątania, m.in. w okolicy jeziora Starganiec i Parku Wełnowieckiego. Stowarzyszenie pomagało również sprzątać Rezerwat Ochojec. W miejscach wypoczynku znajdują „śmieci rekreacyjne”, czyli butelki po piwie, opakowania plastikowe i PET-y, a także ubrania czy pampersy. W okolicy Parku Wełnowieckiego ludzie wyrzucili m.in. zderzaki, elementy skutera i samochodu, koce, materace, kineskop z telewizora, wózek i słoiki.