15 sierpnia br. o godz. 14.00 w Święto Wojska Polskiego, rozpocznie się w Katowicach defilada „Wierni Polsce” z udziałem najwyższych władz państwowych, dowódców Sił Zbrojnych RP i żołnierzy Wojska Polskiego.

Dzisiaj przed pomnikiem Powstańców Śląskich odbyła się konferencja prasowa ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, poświęcona organizacji tego wydarzenia. Ministrowi towarzyszyli: wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, prezydent miasta Katowice Marcin Krupa oraz żołnierze: dowódca garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb i dowódca garnizonu Bytom ppłk. Grzegorz Gdula. Przed samym briefingiem minister wraz z wojewodą, marszałkiem i prezydentem miasta dokonali rekonesansu planowanej trasy oraz omówili kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i komfortu podczas wydarzenia.

– Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców województwa śląskiego ale i całej Polski, 15 sierpnia o godzinie 14 tu właśnie za moimi plecami będzie miała miejsce defilada z okazji Święta Wojska Polskiego - defilada pod hasłem „Wierni Polsce”. Zdecydowałem o tym, żeby tegoroczna defilada z okazji Święta Wojska Polskiego odbyła się w Katowicach, dlatego, że to jest szczególny rok - rok stulecia wybuchu I Powstania Śląskiego. Chciałem w ten sposób uczcić i oddać hołd mieszkańcom Górnego Śląska, którzy zdecydowali o tym, że Śląsk stał się częścią Polski, którzy poświęcali swoje zdrowie i życie żeby zachować swoją tradycję, swoją kulturę – polską tradycję i polską kulturę, bo śląskość to polskość. Otóż 100-lecie wybuchu I powstania śląskiego to wielka data. To wielka okazja aby przypomnieć o tej wspaniałej historii – mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

– To dla nas rzeczywiście wyjątkowa chwila tutaj w tym symbolicznym miejscu. Jeszcze raz chciałem złożyć ogromne podziękowania na ręce ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka za to, że podjął taką decyzję, że to właśnie w Katowicach odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. A żeby to wydarzenie się odbyło trzeba odpowiednich środków, sił i narzędzi tak aby mieszkańcy naszego regionu i całej Polski, którzy przyjadą tutaj do Katowic czuli się bezpiecznie. Czuli się bezpiecznie także pod kątem infrastruktury medycznej, zapewnienia odpowiedniego transportu, zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. To wszystko ze strony administracji zespolonej Urzędu Wojewódzkiego i wojewody Panie Ministrze deklaruje. I to jest myślę bardzo istotne i bardzo ważne. Również ze swojej strony wszystkich mieszkańców regionu i Polski zapraszam. Świętujmy wspólnie obchody 100-lecia powstań śląskich, obchody Święta Wojska Polskiego – dodał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Z okazji Święta Wojska Polskiego i 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich, MON przygotowuje wyjątkowe widowisko. Defilada „Wierni Polsce” rozpocznie się o godzinie 14.00 na ul. Bagiennej, następnie przejedzie al. Walentego Roździeńskiego od wiaduktu na ul. Lwowskiej przez katowickie rondo, aleją W. Korfantego, a następnie rozformuje się na wysokości Ronda Pętli Słonecznej. W wydarzeniu weźmie udział ponad 2600 żołnierzy Wojska Polskiego, w tym 27 pododdziałów kompanii reprezentacyjnych. Mieszkańcy Górnego Śląska będą mogli podziwiać m.in. maszerujących pancerniaków, specjalsów, spadochroniarzy, marynarzy i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Defilować będą także pododdziały uczelni wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i Lotniczej Akademii Wojskowe a także formacje proobronne i klasy mundurowe. Na ulicach stolicy aglomeracji śląskiej, pojawi się najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponują Siły Zbrojne RP. W defiladzie kołowej przejedzie ponad 190 pojazdów i jednostek sprzętu wojskowego, a w lotniczej będziemy mieli okazję oglądać 60 statków powietrznych. Wśród pojazdów, które pokaże Wojsko Polskie, zostaną zaprezentowane m.in. czołgi Leopard i Rosomaki. Oprócz tego będą samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola oraz samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, pojazdy Ford 550 z rampą szturmową oraz opancerzone pojazdy M-ATV MRAP, które wykorzystują żołnierze m.in. podczas misji w Afganistanie oraz wiele innych. Pojawi się także sprzęt wojsk sojuszniczych. Po Wojskach Lądowych, zaprezentują się Siły Powietrzne. W podniebnej defiladzie będzie można zobaczyć prawie 60 statków powietrznych – samolotów i śmigłowców. Pokaz rozpocznie tradycyjnie przelot Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” w składzie siedmiu maszyn. Później pojawią się myśliwce F–16, samoloty TS–11 Iskra, M–28 Bryza, C–295M, C–130, M–346 oraz śmigłowce Mi–2, W–3 Sokół, Mi-17 i Mi – 8. Nie zabraknie także samolotów przeznaczonych do transportu najważniejszych osób w państwie: G550 oraz B737, które przelecą w eskorcie myśliwców.

Przed Budynkiem NOSPR w Katowicach będzie można z bliska obejrzeć i wejść do wojskowych pojazdów, zobaczyć indywidualne wyposażenie żołnierzy różnych formacji podczas pikniku wojskowego, który będzie towarzyszył defiladzie i rozpocznie się o godzinie 15:00. Na stoiskach promocyjnych, organizowanych w ramach kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, będzie można porozmawiać z żołnierzami o służbie w armii. Oczywiście nie zabraknie wojskowej grochówki.