Zmiany w zakresie używania elektronicznych papierosów, które mają być sprzedawane tylko osobom pełnoletnim to tylko niektóre zmiany jakie chce wprowadzić rząd by polepszyć zdrowie obywateli i chronić ich przed zgubnym nałogiem.

Przepisy najpóźniej wejdą w życie 20 maja 2016 roku, gdyż w tym terminie powinna nastąpić implementacja Dyrektywy 2014/40/UE. Dyrektywa wprowadza zakaz stosowania środków polepszających smak aromatów, co może wykluczyć z rynku część produktów, pozbawiając tym samym palaczy niektórych marek.

Również rząd przygotowuje projekt ustawy. Największą planowaną zmianą jest zakaz palenia e-papierosów w miejscach publicznych (autobusy, przystanki, supermarkety, lokale gastronomiczno-rozrywkowe) oraz zakaz ich sprzedaży przez internet. Zmiana w tym zakresie podyktowana jest utrudnieniem w dostępie do tych ,,mniej szkodliwych” papierosów dzieci. Mniej atrakcyjne mają się stać też tradycyjne papierosy. Zakazana będzie sprzedaż wyrobów o charakterystycznym aromacie oraz zawierających smakowe dodatki i ich reklama w radiu czy telewizji.

Jak szacuje Komisja Europejska, dzięki zmianom w dyrektywie konsumpcja tytoniu może spaść o 2 proc. w ciągu pięciu lat. Liczba palaczy w Unii zmniejszyłaby się o 2,4 mln. Szacuje się, że co roku palenie tytoniu zabija 6 mln osób na świecie, w tym 700 tys. w Europie.