Grupa powstała w 1946 r. Pierwsi członkowie grupy to w większości ówcześni górnicy kopalni Wieczorek w Katowicach i pracownicy huty cynku w Szopienicach.

Teofil Ociepka, Bolesław Skulik, Gerard Urbanek (urodzeni w Janowie), Paweł i Leopold Wróblowie, Paweł Stolorz (urodzeni w Szopienicach), Ewald Gawlik, Eugeniusz Bąk, Antoni Jaromin (urodzenie w Nikiszowcu) i Erwin Sówka z Giszowca stworzyli grupę, której główną formą ekspresji było malarstwo.

Początkowo nietolerowani. Była to jedna z nielicznych inicjatyw artystycznych odstających od powszechnie panującego socrealizmu. Niepopularne też były okultystyczne poglądy Teofila Ociepki, które z pewnością miały wpływ na całą grupę. Dopiero po 1956 roku twórcy mogli pokazać się szerszej publiczności. A dziś ich dzieła zdobią sale muzealne i prywatne kolekcje. Prace pierwszych członków, jak również ich kontynuatorów można zobaczyć m.in.: w Muzeum Historii Katowic, Muzeum Śląskim, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, czy Muzeum Miejskim w Zabrzu.
O Grupie Janowskiej, zwanej również Kołem Malarzy Nieprofesjonalnych nakręcono film pt. Angelus w reżyserii Janusza Majewskiego, a zdjęcia robiono w katowickich dzielnicach: Murcki i Nikiszowiec, oraz w Chorzowie, Bytomiu i Rydułtowych.

Grupa Janowska działa do dzisiaj. Od 2011 r. opiekę nad grupą sprawuje Sabina Pasoń, pochodząca z górniczej rodziny rodowita Nikiszowianka. Artyści spotykają się w każdy wtorek w siedzibie swojej pracowni w MDK Szopienice-Giszowiec przy ul. Hallera 28.

W tym roku obchodzimy siedemdziesięciolecie istnienia grupy. Z tej okazji zachęcamy do odwiedzenia wystawy w Miejskim Domu Kultury „Południe” we wszystkich jego filiach. W filii nr 3 w Katowicach-Zarzeczu, ul. Stellera 4 wystawa już się powoli kończy, potrwa do 30.03.2016 r.

Następne terminy
1.04-4.05.2016 r. Katowice-Podlesie, ul. Sołtysia 25 (filia nr 4)
6.05-23.06.2016 r. Katowice-Murcki, ul. Kołodzieja 42 (filia nr 2)
24.06-31.08.2016 r. Katowice-Piotrowice, ul. Jankego 136 (filia nr 1)
9.09-15.11.2016 r. Katowice-Kostuchna, ul. Boya-Żeleńskiego 83