W jakim języku mówi najwięcej ludzi na świecie? Wcale nie w angielskim. Po hiszpańsku mówi również katowicka Konopa.

Gdzie jest młodzież najlepiej mówiąca po hiszpańsku? Oczywiście w II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach. Szkoła właśnie świętowała 10-lecie istnienia sekcji hiszpańskiej. Z tej okazji w auli Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach, przy ul. Rolnej, odbyła się uroczysta akademia, której atrakcją były jeszcze inne, tym razem artystyczne talenty uczniów klas hiszpańskich.

Gości przywitała dyrektor szkoły, dr Jolanta Mol. A byli to goście znamienici. Na uroczystość przybył Joaquin Tamara Espot, radca Ambasady Hiszpanii ds. edukacji. Byli też sławni absolwenci: prof. Krystyna Doktorowicz, dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, doc. dr hab. Tomasz Irzyniec, znany nefrolog, były kierownik Zakładu Promocji Zdrowia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i inni. Gościem honorowym była Maria Szweda, która przez czternaście lat była dyrektorem szkoły. To właśnie za jej kadencji powstała sekcja dwujęzyczna.

- W tamtym czasie język hiszpański nie cieszył się na Śląsku dużą popularnością, chociaż to przecież język o zasięgu światowym. Kiedy dowiedziałam się, że ambasada hiszpańska zamierza poszerzyć liczbę oddziałów, które mogłaby objąć swoim patronatem, zobaczyliśmy w tym szansę i zgłosiliśmy naszą szkołę. Pracownicy ambasady dokładnie sprawdzili nasze liceum, osiągnięcia uczniów, bo stawiali wysokie wymagania. Ale w końcu nas wybrali. Pierwszy krok został zrobiony. Dużo trudniej było przekonać urząd miasta, ponieważ otwarcie takiej klasy wiązało się z dodatkowymi kosztami i musieliśmy długo tłumaczyć, jakie korzyści mogą płynąć z takiego oddziału. Użyliśmy bardzo przekonujących argumentów - wspomina była dyrektor.

Kiedy już udało się przekonać urzędników i ruszyła pierwsza klasa hiszpańska a po niej kolejne, okazało się, że jest to jeden z najlepszych tego rodzaju oddziałów w Polsce. Od 2010 roku, kiedy zaczęto organizować olimpiady z języka hiszpańskiego, blisko 30 uczniów znalazło się w finale ogólnopolskim, a troje z nich zwyciężyło. Co roku przynajmniej jedna osoba z katowickiego II LO im. Marii Konopnickiej zajmuje miejsce na podium. Liczne nagrody na przeglądach teatralnych otrzymuje też działający w szkole teatr hiszpański.

Próbkę ich ostatniego, zwycięskiego przedstawienia można było zobaczyć podczas uroczystości, ponieważ po części oficjalnej przyszedł czas na program artystyczny pt. „Caminante no hay camino”, który był podsumowaniem barwnej dekady sekcji hiszpańskiej opowiedzianym językiem muzyki i teatru.

Absolwenci klas dwujęzycznych dzisiaj studiują prawo w Salamance, historię sztuki w Madrycie, grają w madryckim teatrze, pracowali jako tłumacze podczas Światowych Dni Młodzieży. Jest też studentka Uniwersytetu Oksfordzkiego. Większość jednak studiuje w Polsce i to na różnych kierunkach. Niezależnie jednak od wybranego kierunku studiów, tak dobra znajomość języka hiszpańskiego zawsze im się przydaje. Bo jak powiedział Goethe: „Iloma językami mówisz, tylekroć jesteś człowiekiem”.