Chyba już przyzwyczailiśmy się do tego, że niedzielne zakupy trzeba robić z kalendarzem w ręku, bo od marca 2018 roku rząd ograniczył sprzedaż.

W 2018 r. od marca sklepy były otwarte tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca . Ale ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta rozwinęła się i w tym roku zakupy robimy tylko w ostatnią niedzielę miesiąca oraz w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc oraz dwie niedziele bezpośrednio poprzedzające Boże Narodzenie. Do końca grudnia mamy zatem jeszcze 4 niedziele handlowe.

Zbliża się jednak zaostrzenie przepisów. W 2020 roku będzie tylko 7 niedziel handlowych: 26 stycznia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, a także 5 kwietnia (niedziela poprzedzająca Wielkanoc) oraz 13 i 20 grudnia (dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie). Za złamanie zakazu handlu w pozostałe niedziele grozi kara od 1 tys. do 100 tys. złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy nawet kara więzienia.

Zakaz handlu nie obejmuje m.in.: stacji benzynowych, aptek, sklepów internetowych, punktów gastronomicznych czy sklepów,w których handel jest prowadzony osobiście przez właściciela.