
| Źródło: Artykuł sponsorowany
Jak dobrze przygotować się do egzaminów?

Zrób sensowny plan
Pierwszym krokiem do dobrego przygotowania się do egzaminów jest oczywiście plan. I to dobry, czyli taki, który będziesz mógł naprawdę zrealizować. Dlatego najpierw stwórz kalendarium egzaminów na studiach. Dzięki temu będziesz widzieć, kiedy będzie czas na uczenie się kolejnego przedmiotu. Zaplanuj, od czego zaczniesz. Nie zawsze trzeba zaczynać przygotowania od pierwszego przedmiotu. Najlepiej zacząć od tego, co jest dla ciebie najtrudniejsze. Oczywiście w miarę postępów nauki plan powinno się elastycznie dopasowywać do sytuacji. Czasami może się okazać, że coś, co wydawało się bardzo trudne, przyswoisz w jedno popołudnie, a nad pozornie łatwą rzeczą będziesz się biedzić przez dłuższy czas.
Podziel materiał na kawałeczki
Dużej partii materiału nie przyswoisz w jedną noc. Dlatego najlepiej będzie, jeśli go podzielisz na mniejsze bloki. Możesz wpisać sobie do swojego kalendarium, kiedy uczysz się każdego z bloków materiału. Jeśli to Ci pomaga, możesz pracować w technice Pomodoro, czyli 25 minut maksymalnego skupienia i 5 minut przerwy. To pomaga zachować maksymalną wydajność i koncentrację. W takim przypadku bloki materiału powinny zajmować Ci właśnie około 25 minut. Dzięki temu łatwiej będzie odhaczać, co już zrobiłeś!
Nie zaniedbaj diety
W czasie intensywnej nauki do sesji szczególnie kusi nas, żeby sięgnąć po szybki fast food, gotowe dania, zamawiać pizzę, słodkie i szybkie przekąski lub pocieszać się czekoladą. A to ogromny błąd! Nasze ciało w trakcie nauki potrzebuje pożywienia i wartościowego źródła energii. Po dużej ilości węglowodanów prostych albo ciężkim, tłustym posiłku raczej będziesz czuł się zmęczony i ociężały, a nie pełen energii i chęci do nauki. Jedz bakalie, zdrowe przekąski, pełnowartościowe śniadania i obiady.
Zadbaj o pożywienie dla mózgu
Wysiłek umysłowy w czasie nauki do sesji jest bardzo duży! Tak jak Twoje mięśnie potrzebują paliwa, by się rozwijać w czasie treningów siłowych, tak Twój umysł potrzebuje pożywienia. Zadbaj o to, by w twojej diecie znajdowały się składniki, których mózg potrzebuje najbardziej: kwasy, minerały i witaminy. Ich wartościowym źródłem są na przykład bakalie oraz orzechy Haps, które możesz podjadać sobie jako zdrowe przekąski. Zadbaj także o szybkie przekąski zawierające węglowodany złożone, które na dłużej dostarczą ci energii.
Zaplanuj przerwy
Nie można się uczyć bez przerwy. Wyjścia z domu, spacery, sport i odpowiednia ilość snu są konieczne dla naszego mózgu. Im więcej nauki, tym bardziej zmęczony się czujesz. Zbyt mała ilość ruchu i spania powoduje, że gorzej przyswajasz wiadomości. Dlatego przerwy są szalenie ważne!
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj